• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

3 aydır maaş alamayan Doğa Koleji öğretmenleri: Devletin verdiği bin 180 liralık kırtasiye parasına bile el koydular

3 aydır maaş alamayan Doğa Koleji öğretmenleri: Devletin verdiği bin 180 liralık kırtasiye parasına bile el koydular
0 0

“Maaşımızdan kesilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ödemeleri bile 7 aydır yatırılmamış” diyen öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a çağrıda bulunuyor. 3 aydır ödemeleri yapılmayan öğretmenler, dayanacak güçlerinin kalmadığını söylüyor.

6 Aralık 2019 Cuma 18:41

Aylardır ekonomik sıkıntılarla gündeme gelen ve satılacağı yönünde haberler çıkan Doğa Koleji'nde 3 gündür grev var.

 

3 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle çarşamba günü iş bırakma eylemine başlayan öğretmenler, kurumun kendilerini aylardır oyaladığını ve okula gidecek yol paralarının dahi kalmadığını söyledi.

 

Kıdem tazminatı alamama endişesiyle isimlerini gizlemek isteyen öğretmenler, kurumun kendilerine yaşattığı mali sıkıntıları Independent Türkçe'ye anlattı.

 

“Yaz tatilimiz parasız geçti”

 

Doğa Koleji'nde görev yapan bir İngilizce öğretmeni, şu sözleri söyledi:

 

"Ödemeler şubat ayında aksamaya başladı, mayıs ayına kadar da gecikmeli olarak ödendi. Haziran ayından itibaren yaz tatili başladı ve 3 ay maaş alamadık, sadece bin TL verdiler! Yaz tatilimiz parasız geçti. Sonra ödeme yaptılar. Bize en son Eylül maaşımızın yüzde 30’u ödendi. Yazın kurumdan ayrılanlar oldu, onların Ağustos maaşları da hala ödenmedi. Yani Doğa Koleji’nde devam edenlere 3 aydır, ayrılanlara da 4 aydır maaşlar ödenmiyor. Dayanacak gücümüz kalmadı. 3 gündür okula gitmiyoruz."

 

“Bin 180 TL’lik kırtasiye parasına bile el koydular”

 

Independent Türkçe'ye konuşan öğretmen, 2019-2020 eğitim-öğretim yılına ait bin 180 TL'lik devlet ödeneğinin de kendilerine verilmediğini iddia etti: 

 

"Devlet, öğretmen başına kuruma 'eğitim-öğretim ödeneği' adı ödeme yapar. Bizim 'kırtasiye ücreti' eğitim-öğretim ödeneği, bu yıl öğretmen başına bin 180 TL. Ama okul bu paraya da el koydu, Eylül ayında almamız gereken bu parayı da bizlere vermedi."

 

“BES ödemesi de 7 aydır yatmamış”

 

Başka bir öğretmen ise maaşlarından kesilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ödemelerinin de yapılmadığını öne sürdü:

 

"BES ödemesi altında, her ay maaşlarımızın yüzde 3’ü kesiliyor, en son nisan ayında ödeme yapılmış. Halkbank'a sorduk, BES ödemesi de 7 aydır yatmamış."

 

“Yaşadığımız sıkıntıları velilere ve öğrencilere yansıtmadık”

 

Doğa Koleji’nde çalışan öğretmenlerin öğrencileriyle bağının çok güçlü olduğunu belirten öğretmenlere göre, velilere yöneltilen “Neden bugüne kadar tepki göstermediler?” tepkisi hatalı: 

 

"Ne öğrencilere ne de velilere son 1 yıldır çektiğimiz sıkıntıları hiçbir şekilde yansıtmadık. Ama 3 ay maaş alamayıp, bıçak kemiğe dayandığı için okula gidemeyeceğimizi söyledik. Velilere suç bulunmasın. Yaşadığımız sıkıntıları bilmedikleri için önceden tepki gösteremezlerdi."

 

"4. Levent'teki kuleler satılacak denilerek oyalandık"

 

Bir matematik öğretmeni ise “Bizleri ‘4. Levent’teki kuleler satılınca mali durum düzelecek, ödemeler yapılacak’ diyerek oyaladılar. Dün de velilere de aynısını söylemişler. Ancak resmi, yazılı bir açıklama yok” ifadelerini kullandı.

 

“Kurum müdürü ‘gecikme olmayacak’ sözü verdi, işe başladım”

 

Bu yıl Doğa Okulları’nda çalışmaya başlayan bir sınıf öğretmeni ise maaşların geciktiğini duyduğu için burada işe başlayıp başlamamakta tereddüt ettiğini ancak kurum müdürünün kendisine 'mali sorunların çözüldüğü' sözünü verdiğini anlattı.

 

Bu söze güvenerek Doğa Okulları'nda çalışmaya başladığını söyleyen öğretmen, "Öğrencilerim duymuş maaş alamadığımı ve gitmemem için aralarında para toplamaya karar vermişler. Ağladım" diyor.  

 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a çağrı

 

Doğa Okulları'nın kendilerine resmi bir açıklama yapmasını isteyen öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a da çağrıda bulunuyor.

 

Selçuk: Şirketlerin finansal sorunları, MEB'in doğrudan ilgi alanında değil

 

Bakan Selçuk ise Habertürk kanalında konuk olduğu programda, "Şirketlerin finansal sorunları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın doğrudan ilgi alanında değil. Ama ilgili taraflarla görüşmelerimiz var" açıklamasını yapmıştı.

 

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE - LALE ELMACIOĞLU

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha