• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Açıklanan yeni eğitim modelinden YÖK'ün haberi yok

Açıklanan yeni eğitim modelinden YÖK'ün haberi yok
0 0

AKP iktidara geldiği 2002 yılından bu yana en çok sistem değişikliği yaptığı alan eğitim oldu ancak yine de bir türlü en uygun eğitim modelini bulamadı.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 20:12

AKP döneminin yedinci Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk da kendi eğitim modelini açıkladı.

 

Bakanın açıkladığı yeni lise modeli ile bu modele göre yapılacağı açıklanan üniversite sınavı konusunda YÖK’ün haberinin olmadığı ve bilgi verilmediği ortaya çıktı.

 

Pervin Kaplan'ın kendi kişisel sayfasında yayımlanan analize göre, önümüzdeki yıl 12'nci sınıflarda da ders  sayının azaltılacağı açıklaması da öğrencileri tedirgin etti.

 

Oysa liselerde yapılacak her ders değişikliği üniversite sınavlarını yakından ilgilendiriyor.

 

"YÖK yetkilileri ile yaptığımız görüşmede, açıklanan lise modeli ve buna dayanan ile ilgili kurumun bilgisinin olmadığı belirtildi. Ayrıca Selçuk, gelecek yıl 12’nci sınıflar için ders azaltılmasının söz konusu olacağını da dile getirmişti" diyen Kaplan şöyle devam ediyor: 

 

"Bu da 2020 yılında üniversite sınavlarına Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilerde “Sınav değişiyor mu?” kaygısına neden olmuştu. YÖK yetkileri ise gelecek yıl sınava girecek öğrencilere mesaj vererek, “kaygı duymayın, belirsizlik yok” dedi."

 

YÖK yetkililerinin kendilerine verdiği yanıtı paylaşan Kaplan, "MEB tarafından açıklanan yeni lise modeline ilişkin Bakanlık tarafında YÖK’e iletilen herhangi bir bilimsel rapor, çalışma veya yazı bulunmamaktadır. Mevcut giriş sistemi ülkemizi temel yeterlilik, sözel ve sayısal okur yazarlık ile tanıştıran, ortaöğretimi müfredat dahil pek çok açıdan destekleyen, ezbercilik yerine  muhakeme ve analizi öne çıkaran,  sistemsel olarak  doluluk oranlarının yükselten bir kurguya sahiptir ve ilk sene sorunsuz bir şekilde uygulanmıştır" ifadelerini kullandı. 

 

Analize göre, YÖK'ün gündeminde üniversiteye giriş sisteminde hali hazırda yeniliğe gitme gibi bir düşüncesinin olmadığı gibi bu hususta yeni bir çalışmanın bulunmadığını duyurdular.

 

Kaplan, "2024 yılında, yeni lise modelinin ilk mezunlarının verileceği dönemde, yani 4-5 yıl sonra zamanı gelince elbette YÖK olarak bir değerlendirme yapılacaktır... Fakat bu değerlendirme her zamanki gibi yine “piyasa” kavramından uzak, fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramları etrafında olacaktır" diyor. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha