• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Barış akademisyenlerine 'memurluktan çıkarma' cezası!

Barış akademisyenlerine 'memurluktan çıkarma' cezası!
0 0

‘Bu suça ortak olmayacağız’  bildirisinin ilk imzacılarından Marmara Üniversitesi'ndeki 32 akademisyenin 'devlet memurluğundan çıkarılması' istendi

21 Aralık 2016 Çarşamba 13:46

‘Bu suça ortak olmayacağız’  bildirisinin ilk imzacılarından Marmara Üniversitesi'ndeki 32 akademisyen hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında, soruşturma komisyonu akademisyenlerin 'devlet memurluğundan çıkarılması'nı önerdi. Karar Rektörlük tarafından da uygun bulanarak, onay için YÖK'e gönderildi.

 

 

Güneydoğu'da operasyonların yaşandığı kentlerde çatışmaların son bulmasını ve yeniden barış ortamına geçilmesini talep eden ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza veren ‘Barış için Akademisyenler'e yönelik baskılar devam ediyor. Marmara Üniversitesi'nde görev yapan ve bildirinin ilk imzacıları arasında Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu, Prof. Dr. Özdemir Aktan, Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, Prof. Dr. Fuat Ercan, Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu ve Dr. Egemen Cevahir gibi isimler yer almakta.

 

Soruşturma komisyonu, barış bildirisini imzalayan akademisyenler hakkında 657 sayılı Kanunun 125. maddesi uyarınca oyçokluğu ile “Devlet Memurluğundan Çıkarma” cezasını önerirken, Rektörlük de bu kararı uygun bularak onay için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) iletti.

 

Soruşturma gerekçesi: 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisi

 

YÖK'ün gönderdiği yazı üzerine üniversite yönetimince başlatılan disiplin soruşturması, söz konusu barış bildirisinde yer alan şu ifadelerle gerekçelendirilmişti:

“Türkiye Cumhuriyeti ... ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak... tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir. ...bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye’nin kendi hukukunun ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir. ... Devletin başta Kürt halkı olmak üzere ... katliam uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini... ulusal ve uluslararası gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz. Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son verilmesini talep ediyor... bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı...”

 

Karar oy çokluğuyla alındı

 

Soruşturma komisyonu üyeleri Prof. Dr. Turan Yıldırım, Prof. Dr. Ahmet Gökcen, Prof. Dr. Selami Kuran, Prof. Dr. Mehmet Akman ve Prof. Dr. Talat Canbolat tarafından hazırlanan komisyon raporunda şöyle denildi:

“Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 13/01/2016 tarih ve 61-1555 sayılı yazısına istinaden hakkında yürütülmekte olan soruşturma sonucunda; 657 sayılı Kanunun 125. maddesi uyarınca soruşturma komisyonu tarafından oyçokluğu ile bildiride imzası bulunan hakkında ‘Devlet Memurluğundan Çıkarma’ cezasını uygun görmüştür" dendi. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'de soruşturma komisyonunun görüşünü uygun bularak aynı Kanunun 126. maddesinin 2. fıkrası uyarınca karar vermeye yetkili Yüksek Disiplin Kurulu olarak soruşturma dosyası Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na sunmuştur.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha