• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Eğitim-Bir-Sen: İnkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi kaldırılsın

Eğitim-Bir-Sen: İnkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi kaldırılsın
0 0

Hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen, aklı ve bilimi ‘kutsayan’ eğitim anlayışının eleştirildiği ve yeni müfredat önerilerinin yer aldığı bir rapor yayınladı.

5 Ocak 2017 Perşembe 12:36

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinin çıkarılması, din ve ahlak eğitiminin birinci sınıftan itibaren verilmesi ve 15 temmuz darbe girişiminin eğitim programlarında yer alması gibi öneriler var.

 

Raporu 50 akademisyen ve 400 öğretmen hazırlamış.

 

‘Pozitivist anlayış dini aşağılıyor’

 

Raporda, ‘Cumhuriyet elitleri’nin eğitim anlayışına hitaben akıl ve bilim etrafında şekillenen eğitim sisteminin ‘dini aşağıladığı’ savunuldu.

 

Raporda şu ifadelere yer verildi: “Cumhuriyet elitleri, dini bağların güçlü olduğu ümmetçi bir toplumdan seküler bir Türk ulusu inşa etmeyi kendilerine hedef olarak tanımlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek için din ifadesi anayasadan çıkarılmış, din dersleri, Arapça ve Farsça dersleri müfredattan çıkarılmış ve geçmişle bağı koparmak için alfabe değiştirilmiştir. Pozitivist bir bilim anlayışı çerçevesinde modern eğitim sistemi tasarlanmıştır. Aklı ve bilimi kutsayan ve dini aşağılayan pozitivist anlayışı ile insan yetiştirmek hedeflenmişti.”

 

‘İnkilap tarihi ve Atatürkçülük dersi kaldırılsın’

 

Alternatif bakış açılarına müfredatta yer verilmediği savunulan raporda, “İnkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi programlarında yer alan Atatürk ilkelerinden bazılarının günümüzde geçerliliğinin kalmadığı” belirtilerek “derse ait kazanımlar günlük hayatta işe yaramayacağı düşüncesiyle öğrenciler tarafından yeterince dikkate alınmamaktadır” dendi.

 

Ayrıca inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinin ortaokul ve lise müfredatından çıkarılması, 15 Temmuz darbe girişiminin eğitim programlarında yer alması, Talim Terbiye Kurulu’nun yeniden yapılandırılması, din ve ahlak eğitiminin birinci sınıftan itibaren verilmesi, Kuran okuma öğretim programının yapılandırılması ve haftalık ders saatlerinin azaltılmaması öneriler arasında yer aldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha