• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Eş durumu tayinlerine 'Bağ-Kur borcu' engeli

Eş durumu tayinlerine 'Bağ-Kur borcu' engeli
0 0

Birçok öğretmen esnaf olan eşin Bağ-Kur'a borçlu olması nedeni ile tayin başvurusu yapamıyor.

11 Ocak 2016 Pazartesi 10:11

Milli Eğitim Bakanlığı eş durumu tayinleri için başvuruların 7-13 Ocak tarihleri arasında yapılabileceğini duyurdu. Ancak, esnaf olan eşin Bağ-Kur'a borçlu olması nedeni ile tayin başvurusu yapılamıyor.

 

Eş durumu tayini bekleyen öğretmenlerin bir bölümü kötü sürprizle karşılaştı.

 

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı, eş durumu tayinleri için tarih aralığını duyurdu. Buna göre, 7 Ocak’ta başlayan süreç 13 Ocak günü sona erecek. Ancak yönetmelikte, tayin isteyen öğretmenin eşi eğer esnaf ise son 360 günü kapsayan Bağ-Kur ödemesinin olması gerekiyor.

 

Ancak, Bağ-Kur’a prim borcu olan ya da, yapılandırma yaptığı halde ödemelerde aksama yaşayan binlerce kişi, eş durumu ataması için şart olan ‘360 gün prim ödemesi’ yazısını alamıyor. Bu yazı alınamayınca da başvuru yapılamıyor.

 

'BİNLERCE ÇİFT MAĞDUR'

 

İstanbul Pendik’de 20 yıldan bu yana Mali Müşavirlik yapan M.O. da bu sürecin mağdurlarından biri. M.O.’nun öğretmen eşi başka bir ilde görev yapıyor. Çiftin 1 yaşında bir çocukları var. Çocuklar anne ile birlikte şehir dışında. M.O. da eşi için atama talebinde bulunmak için harekete geçti.

 

Ancak, Bağ-Kur borcu yapılandırma kapsamında olduğu için gerekli olan yazıyı alamadı. M.O. "Eşim orada ben burayadım. Çocuklar da eşimin yanında. Eşimle en son Ramazan Bayramı dolayısı ile görüşebildik. Soruna bir çözüm bulunabilir diye umut ediyoruz" dedi. M.O., yaşadıkları sorunun benzerini binlerce çiftin olduğuna işaret ediyor.

 

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINIYOR

 

Meclis gündemine taşınması planlanan soruna ilişkin konuşan Kadın Derneği Başkanı Av. Yasemin Bal, “ Eş durumundan atamasını talep dahi edemeyen 10 bin civarındaki kadın memurun bu sorununu dile getirmek ve yetkilileri çözüm bulmaya davet etmek zorunda kaldık. 20 yıllık Bağ-Kur’lu bir kişinin hizmet dökümünde 270 günlük prim görünmektedir. Yani 360 gün yatırılmış bağkur primi olduğunu belgelemeleri sistemsel olarak engellenmiş durumda” dedi.

 

KAYNAK: HÜRRİYET

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha