• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İlkokul çağında 16 bin 193 çocuk, mevsimlik işçi aileleriyle beraber göç ediyor

İlkokul çağında 16 bin 193 çocuk, mevsimlik işçi aileleriyle beraber göç ediyor
0 0

Milli Eğitim Bakanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun mevsimlik tarım işçisi ailelerinin okul yaşındaki çocuklarının durumuna ilişkin Haziran ayında verdiği soru önergesinde yanıt verdi.

7 Temmuz 2021 Çarşamba 16:57

Bakanlık, 2016'da yürürlüğe giren mevsimlik tarım işçisi ailelerin eğitime devam eden çocukları için yürürlüğe giren genelge ile bu çocuklar için takip ekiplerinin kurulduğunu belirtti.

 

Bakanlığın verdiği bilgiye göre bu ekipler, iline gelen ya da illerinden giden aileleri ziyaret ederek çocukların eğitime devam edebilme koşullarıyla ilgili bilgi veriyor.

 

Geçici nakil ile gelen bu öğrenciler, misafir öğrenci olarak kayıt ediliyor ve evlerine döndüklerinde ihtiyaç görülmesi halinde telafi eğitim programlarına alınıyorlar.

 

Bakanlık'a göre, 2020-21 eğitim öğretim yılında, ilköğretim çağında olan ve bakanlığa kayıtlı okullara devam eden 16 bin 193 öğrenci, aileleri ile göç halinde.

 

Yanıtta "Bu sayı mevsimlik tarım işçiliği nedeniyle yer değiştiren öğrencilerin nakil hareketleri ile belirlenmektedir" denildi.

 

Ayrıca ailesi mevsimlik işçi olarak başka illere giden ve oralarda yatılı bölge orta okullarında kalan öğrenci sayısı ise 42.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - HATİCE KAMER

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha