• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İlkokulda 'Zafer İslamın' pankartı

İlkokulda 'Zafer İslamın' pankartı
0 0

Ümraniye’de bulunan İstanbul Ticaret Odası İlkokulu’nda hazırlanan 15Temmuz köşesine “Ne yaparsanız yapın zafer İslamın” pankartı asıldı.

4 Ocak 2017 Çarşamba 14:56

BirGün’e konuşan Eğitim Sen yöneticisi Çayan Çalık, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre kurulmuş bir okulda laiklik anlayışını altüst eden bir çağrı” dedi.

 

İstanbul Ümraniye’deki İstanbul Ticaret Odası İlkokulu’nda ‘15 Temmuz Köşesi’ oluşturuldu. Darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren asker Ömer Halisdemir’in fotoğrafının koyulduğu köşeye asılan şu pankart dikkat çekti: “Ne yaparsanız yapın Türk milletinin şahlanışını önleyemeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın zafer İslamın.”

 

“Anayasa’ya aykırı”

 

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Eğitim Sen Yürütme Kurulu Üyesi Çayan Çalık, bunun Anayasa’da teminat altına alınan laiklik ilkesine aykırı olduğunu vurguladı. Çalık, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın yasalarına göre kurulmuş bir okulda laiklik anlayışını ve yaklaşımını altüst eden bu çağrıyı ülkemizin sokulmuş olduğu mezhep çatışması alanına zemin hazırlayan bir tutum olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yıllardır laik, çağdaş ve bilimsel eğitimi savunduklarını dile getiren Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP iktidarı ortaya çıkarmış olduğu mezhepsel politikaların bir yansıması olarak çocuklarımıza gerici eğitimi dayatıyor. Toplumu ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı ve saflaştırıcı gerici tutuma karşı mücadele etmemiz gerekmekte. Ayrıca toplumu, siyasal İslamcı yaklaşım biçimiyle cendere altına almaya çalışan bu anlayışa karşı Eğitim Sen olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Tüm velileri de mücadeleye çağırıyoruz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha