• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

LGS’deki ‘kontenjan krizi’nde görevden alınan MEB Müsteşar Yardımcısı: "700 bin öğrenci yanlış yerleştirildi"

LGS’deki ‘kontenjan krizi’nde görevden alınan MEB Müsteşar Yardımcısı:
0 0

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonrası 91 bin öğrencinin açıkta kalması ile Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) patlak veren kriz büyüyor. 

5 Ağustos 2018 Pazar 17:34

“Sistemin mimarı” denilen ve yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından görevinden alınan Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt’un WhatsApp grubunda paylaştığı mesajlar skandala yeni bir boyut kazandırdı.

 

342 BİN KONTENJAN BOŞ, 91 ÖĞRENCİ AÇIKTA

 

Bu yıl ilk kez uygulanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonrası 1 milyon 268 bin kontenjanın 342 bini boş kaldı. Ancak buna rağmen yerelde 91 bin öğrenci herhangi bir liseye yerleştirilemedi. 

 

Bazı ortaokulların tüm öğrencileri ortada kalırken, tercihlerini “kayıt alanından” yapan binlerce öğrenci de hiçbir okula yerleşemedi. Adresine en yakın liseleri seçip okul başarı puanı yüksek olmasına rağmen birçok öğrenci açıkta kaldı.

 

MUHTEREM KURT’UN WHATSAPP MESAJLARI

 

Hürriyet’in haberine göre; MEB’de devam kriz, Muhterem Kurt’un il milli eğitim müdür ve müdür yardımcılarının olduğu WhatsApp grubuna gönderdiği mesajlarla daha karmaşık bir hal aldı. 

Muhterem Kurt’un, LGS sonuçları açıklanmadan önce paylaştığı mesajında, “Son günlerde yerleştirme işlemlerinin hiçbir yerinde olmamış, bu konuda fikri zikri dahi olmayan ‘geçmişe küfrederek önünü aydınlatacağını zanneden’ birtakım zevat, gösteri yarışına girmiş ve sistemin (Müsteşar ve Bakan Beye arz edilmiş, test edilmiş, onay almış ve kılavuzla ilan edilmiş) kurgusunu bozma cüretini kendinde bulmuştur. Eğer sistem, pilotlanan kurgusu ve yerleştirme algoritmasıyla uygulanmazsa vahim sonuçlar doğuracaktır.” dediği ortaya çıktı.

 

“20 GÜN BAS BAS BAĞIRDIM, 700 BİN ÖĞRENCİ DE YANLIŞ YERLEŞTİRİLDİ”

 

Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt görevden alındı ve hakkında soruşturma başlatıldı.

 

Algoritmanın son anda yerleştirme kılavuzu yayımlandıktan sonra değiştirildiğini iddia eden Kurt, Hürriyet’e şunları söyledi: “Yerleştirmeler yanlış yapıldı. Beni dinlemediler. İsmet (Yılmaz) Bey zamanında oluşturdu, Bursa’da pilotlandı ve başarılı oldu ancak uygulanmadı.”

 

“Kamu zararı oluşmasın diye 20 gün bas bas bağırdım. Soruşturma açıldı. Neden, doğruları söylediğim için mi?” Diyen Kurt, bazı okullara bir öğrencinin bile yerleştirilmediğine dikkat çekti.

 

Kurt, “342 bin boş kontenjan var ancak 91 bin öğrenci yerleşemedi. Anadolu lisesine yerleşmesi gerekirken mesleğe, meslek lisesine gitmesi gerekirken Anadolu lisesine gidenler var. Yerleşen 700 bini aşkın öğrenci de doğru yerleştirilmedi.” dedi.

 

“ALGORİTMAYI DEĞİŞTİRDİLER, DOKTORUN YAZDIĞI REÇETEYİ DOĞRU KULLANAMADILAR”

 

Kurt, Temmuz ayının 16’sında ilgilileri aradığını belirterek, “Onlara ‘yanlış yapıyorsunuz’ dedim. Yaptıkları simülasyonun, algoritmanın doğru olmadığını söyledim. Kimse beni dinlemedi, feryat ettim. Sistem olabileceğinin en doğrusuydu. 11 ay boyunca çalıştığımız sistemi uygulamayıp algoritmayı değiştirdiler. Doktorun yazdığı reçeteyi doğru kullanamadılar.” ifadelerini kullandı.

 

Algoritmayı bilgi işlemin hazırladığını kaydeden Kurt, “Yani asıl sorumlu odur. O ölçme değerlendirmeye ne verirse sisteme o girilir. Hatalar buralarda yapıldı. 11 ay çalıştım beni 11 dakika dinlemediler. Söylediklerimin arkasındayım, avukatımla konuştum ve dava açacağım.” şeklinde konuştu. 

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI: SİSTEMİ MUHTEREM KURT VE EKİBİ HAZIRLADI

 

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise Muhterem Kurt’un ifade ettiği “algoritma değişikliği” iddialarını kabul etmedi. Yetkililer sistemin 11 ay boyunca Muhterem Kurt ve ekibi tarafından hazırlandığını, algoritma değişikliğinin hukuken de mümkün olmadığını söyledi.

 

Yetkililer hataların eski ekipten kaynaklandığını vurgulayarak, LGS yerleştirme işlemlerinde ortaya çıkan aksaklıklar sebebiyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un görevden alma kararı verdiği ve 5 bürokrat hakkında soruşturma başlattığını belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha