• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

MEB Müsteşarı Tekin: Veliler çocuklarını rahat bıraksın, sınava girmeye teşvik etmesin

MEB Müsteşarı Tekin: Veliler çocuklarını rahat bıraksın, sınava girmeye teşvik etmesin
0 0

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, velilerden Liselere Geçiş Sınavı'nı (LGS) 'çok abartmamalarını' isteyerek, "Bu sınavda çocuklarımızı rahat bıraksınlar. Çocukların bu sınava girmesini teşvik etmemeliler" dedi.

31 Mayıs 2018 Perşembe 13:45

Tekin, 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak olan LGS hakkında açıklamalarda bulundu. Tekin, "İddia ediyorum geriye kalan yüzde 90 lise, eğitim öğretim ortamları en az diğerleri kadar iyi, onlardan daha iyi. Dolayısıyla velilerimiz çocukların bu sınava girmesini teşvik etmemeliler" diye konuştu.

 

'VELİ NİYE ÇOCUĞUNU İLLA SINAVA SOKMAK İSTER?'

 

Tekin, sınava girmenin, belli bir skor almanın çocuklar için çok önemli olduğunu belirtti. Öğrencileri fiziksel, eğitim öğretim ve ulaşım açısından en yakın ve güzel, istediği okul türüne göre yerleştirmeyi taahhüt ettiklerini kaydeden Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Ben bu taahhüdü veliye yapmışken veli çocuğunu niye bir sınava sokup, illa bu sınava girmesini ister, bunu da anlamak çok kolay değil. Velilerimizden LGS'yi çok abartmamalarını istiyorum, kendilerine sunacağımız çok iyi alternatifler olacağını taahhüt ediyorum. Bu sınavda çocuklarımızı rahat bıraksınlar, isteyen çocuklarımız LGS'ye girsin. Bu okullardaki eğitim öğretimin mantığına uygun şekilde kendisini yetiştirmek isteyen çocuklarımız sınavlara girsin. Onun dışındaki çocuklarımıza biz daha iyi ortam sunacağız."

 

'2019'DA SINAVA GİRENLERİN YÜZDESİ 50'YE DÜŞECEK'

 

Bu yıl tahmin ettikleri gibi çok büyük oranda öğrencinin sınava girmek için başvurduğunu aktaran Tekin, öğrencilerin yaklaşık yüzde 80'inin, 1 milyon civarında öğrencinin bu sınav için başvuruda bulunduğunu belirtti.

 

Tekin, "Fakat henüz bu öğrencilerimiz bizim yüzde 90'lık okul potansiyelimizi görmedikleri için bu kadar başvuru normaldir ama önümüzdeki yıllarda, bu yıl yüzde 90'lık okul kitle, görüp yerleşmeye başladıklarında önümüzdeki yıl bu rakamın çok daha az bir orana düşeceğini, yüzde 50'ler civarında sınava giren öğrencinin olacağını tahmin ediyorum" diye konuştu.

 

'BAKANLIK OLARAK TAAHHÜT EDİYORUZ'

 

Sınava girecek olan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Tekin, "Çocuklarımız da bu sınavları hayatlarının çok olmazsa olmaz dönemlerinden birisi gibi görmesinler, rahat bir şekilde sınava girsinler. Eğer sınavda başarısız olurlarsa biz onlara zaten en az sınavda başarılı olan öğrencilerin gideceği okullar kadar güzel okulları sunacağız. Bunu Bakanlık olarak onlara taahhüt ediyoruz" ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha