• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Okullarda yüz yüze eğitim konusunda eylülün başındaki tabloya göre hareket ederiz

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Okullarda yüz yüze eğitim konusunda eylülün başındaki tabloya göre hareket ederiz
0 0

Bakan Selçuk, 31 Ağustos'ta okullarda yüz yüze eğitime başlanmasına ilişkin "Verilere bakarız, ağustosun sonundaki, eylülün başındaki tabloya göre hareket ederiz." dedi.

9 Temmuz 2020 Perşembe 14:08

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 31 Ağustos'ta açılacağına yönelik açıklamanın mevzuat gereği yapıldığını söyleyerek, "Verilere bakarız, ağustosun sonundaki, eylülün başındaki tabloya göre hareket ederiz" dedi. Selçuk, "Hiç kimse bugünden okulların açılacağı hafta durumun ne olduğunu ve olacağını bilemez" ifadesini kullandı.

 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Ankara'da Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda 'Tabii Mobil Uygulması Tanıtım Toplantısı'nda okulların açılış süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Selçuk'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

Okulların açılması meselesi sadece okulu açıp, kapamak ya da bir şekilde okula öğrencilerin gelip gitmesi değil. Okulların açılması demek bir ülkenin geleceğinin açılması demek. Dolayısıyla sınıflar ne olacak, kaç sıra olacak diye meseleyi ele alırsak, bütünsel olarak görmemiş oluruz. Hiç kimse bugünden okulların açılacağı hafta durumun ne olduğunu ve olacağını bilemez.

 

Bizim için öncelik öğretmen ve öğrencilerimizin sağlığı. Velilerim şundan emin olsun, öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın güvenliği bizim için her şeyden önce. Biz takvimi mevzuat gereği açıklamak zorundayız. 31 Ağustos'ta açılacak dediğimizde, 31 Ağustos'ta açılmasını temenni ediyoruz, sağlıkla sıhhatle bir ortam oluştuğunda bunu kesinlikle ortaya koymak istiyoruz. Şartlar elverişli olursa da 'Bunu o tarihte açacağız' demeye çalışıyoruz. Bütün planlarımızı buna göre yaptık.

 

'Verilere bakarız; ağustosun sonundaki, eylülün başındaki tabloya göre hareket ederiz'

 

Bilim Kurulu'nun ortaya koyacağı veriler dikkate alındığında o tarihte açılıp açılmayacağını biz rahatlıkla işaret edebiliriz ama bugünden bunu söylememizin beklenmesi doğru değil.

 

(Okullarda yüz yüze eğitim) Verilere bakarız, ağustosun sonundaki, eylülün başındaki tabloya göre hareket ederiz. Denilirse ki 'Bir süre daha açmayın, uzaktan eğitime devam edin', biz devam ederiz, hiç sorun yok.

 

Şimdiden bazı olasılıkları zorlayarak 'şöyle olursa, böyle de olursa' diyerek durumu daha da karmaşıklaştırmanın bir anlamı yok. Biz pedagojik olarak prensiplere bakarız, sağlık olarak koşullara bakarız ve ikisinin gerektirdiği tedbirleri rahatlıkla alırız.

 

Devlet okulları için başka şart, özel okullar için başka şart diye bir şey yok. Özel okullardaki öğretmen ve öğretmenlerimizin sağlığından da biz sorumluyuz.

 

Pedagojik formasyon

 

Kim öğretmenlik sınavını kazanırsa biz bunu ücretsiz vereceğiz. 2020'nin sonunda, 2021'in başında hayata geçmek üzere, şu anda elinde belgesi olanların hiçbirinin hak kaybı yaşamasına müsaade etmeyerek bu çalışmayı hayata geçirdik.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha