• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tatilde çocuğunuza asla ceza vermeyin

Tatilde çocuğunuza asla ceza vermeyin
0 0

Yarıyıl tatili konusunda velilere uyarılarda bulunan Doç. Dr. Figen Akça, "Bu dönemdeki öğrencilere asla ceza verilmemeli. Bu iletişimin en ilkel yoludur." dedi.

25 Ocak 2016 Pazartesi 08:07

Eğitim-öğretimin ara döneme girmesiyle birlikte milyonlarca öğrenci tatile çıktı. 15 gün sürecek bu tatil dönemi hakkında velilere tavsiyede bulunan Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Figen Akça, anne ve babaların çocukları ile konuşabilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Velilerin çocuklarına tatillerini nasıl geçirmek istediklerini sorabilmeleri konusunda uyarıda bulunan Doç. Dr. Figen Akça, “Zorluk çektiği ya da notunun zayıf olduğu dersler için öğrencinin neler yapabileceği konuları üzerinde durulmalı. Özellikle ortaokul çağı kritik bir dönem ailelerin çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu dönemdeki öğrencilere asla ceza verilmemeli. Bu iletişimin en ilkel yoludur. Elinden sevdiği bir şeyi almak; örneğin tabletini, telefonunu, bilgisayarını almak onu öfkelendirir. Çocukların benlik saygılarını yükseltmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

 

İNTERNET VE OYUNUN SINIRI OLMALI

 

Aynı yaş gruplarıyla bir arada olmasının, sınıf arkadaşlarıyla ve anlaştığı dostlarıyla birlikte zaman geçirmesinin çocukları çok güçlendirdiğinin altını çizen Akça, şöyle konuştu:

 

“İnternet ve oyunlar çocuğun gününün sadece yüzde 10 ‘unu alması gerekiyor. Çocuklara bu dönemlerde ceza verilmemesi gerekiyor. Mesela çocuklarınızı sık sık övmelisiniz. Daha hareketli ve keşfetmeye açık olması gereken çağlarda sessiz, sakin duran çocukların mutlaka üzerinde durulması gerekiyor. Bana göre bu bir sorun. Çünkü çocuklar tam o yaşta araştıracağı, keşfedeceği, meslekleri tanıyacağı bir dönemde oluyorlar. Ayrıca çocuklara sahte güvenler de verilmemeli. Bu davranış çocuğun inatlaşmasına neden olabilir.”

 

KAYNAK: CİHAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha