• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

18 trilyon dolarlık çöküş

18 trilyon dolarlık çöküş
0 0
Koronavirüs dünya ekonomilerini sarsmaya devam ediyor.
5 Nisan 2020 Pazar 16:02

Virüsün ortaya çıktığı günden bu yana, yani son üç ay içinde, dünya borsaları 18 trilyon dolar değer kaybetti.

 

Büyük ekonomik çöküşlere şimdiden kapı aralayan koronavirüs en öldürücü darbeyi insanlara indirirken, borsalar da bu kriz dalgasından payına düşeni aldı ve 2020'nin ilk çeyreğinde 18 trilyon dolardan fazla bir kayıpla karşı karşıya kaldı.

 

Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) haftalık raporunu göre, virüsün neden olduğu iş yeri kapanmaları, işsizlik, şirketlerin üretimi durdurması ve arz-talep dengesinin bütünüyle bozulması, borsada tarihi fiyatlamaları da beraberinde getirdi.

 

Koronavirüs piyasalarda yüzde 20'lik bir kayba neden olurken, borsada işlem gören şirket hisseleri 18 trilyon dolarlık bir vurgun yedi ve toplam değer 70 trilyon doların altına indi.

 

Özel sektörün gelirlerinde, Çin'de toplam kayıp yüzde 5 civarında. Bu oranın Latin Amerika'da yüzde 25 ve dünya genelinde ortalama yüzde 10 civarında olması bekleniyor.

 

Yıl başından bu yana yapılan aşağı yönlü revizyonlarda, şirket gelirlerinin Japonya'da yüzde 7, ABD'de yüzde 8 civarında azalacağı yönündeyken, Avro Bölgesi için yüzde 12'lik, Kanada içinse yüzde 13'lük bir gelir kaybı yaşanabileceği tahmin ediliyor.

 

IIF, bir çok düşük ve orta gelir grubuna ait ülkenin Kovid-19'un etkileriyle mücadele etmek için Uluslararası Para Fonu'na (IMF) başvurmasına rağmen, bu ülkelerin CDS primlerinin son dönemde oldukça yükseldiğine dikkati çekiyor.

 

Düşük ve orta gelir grubuna ait bir çok ülkenin dış borcunun yüzde 25'inin devlet garantisi altında olması sebebiyle bu ülkelerin borçlanma maliyetleri geçen 10 yıla göre önemli derecede yükselmiş görünüyor.

 

Küresel ticari aktivitenin önemli derecede yavaşlamasıyla birlikte yabancı ülkede yaşayan yerlilerin daha az nakit akışı sağlayacağı tahmin edilirken, bu durum bu ülkelerin dolar bazlı likidite sıkıntısı yaşayabileceklerini ortaya koyuyor.

 

Buna göre, bu gruptaki 89 ülke yıl sonunda devlet tahvilleri ve kredi ödemeleri için 180 milyar dolara ihtiyaç duyarken, bu ülkelerin devlet ve devlet garantisi altındaki borç kompozisyonunun yüzde 65'i dolardan oluşuyor.

 

 

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha