• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

40 ton mandalina ve 26 ton tavuk eti Rusya gümrüklerinden geri döndü

40 ton mandalina ve 26 ton tavuk eti Rusya gümrüklerinden geri döndü
0 0
Meyve ve sebze fiyatlarının yüksekliği vatandaşın geçimini zorlaştırırken, bu ürünlerin zehirli olup olmadığı ise halk sağlığı açısından tehlike barındırıyor.
23 Ocak 2020 Perşembe 17:05

Türkiye’den Avrupa’ya veya Rusya’ya giden ihraç ürünü meyve ve sebzeler sağlık standartlarına uymadığı gerekçesiyle iade ediliyor. İhraç edilen ürünlerin iadesi ise sıkça yaşanan bir durum haline geldi.

 

Rusya Federasyonu gümrüklerinde kontrolden geçemeyen Türk tarım ve gıda ürünlerine yenileri eklendi. Son olarak Kaluga ve Kaliningrad gümrüklerinden “iade” haberleri geldi.

 

Buna göre Kaluga gümrüğüne giren Türk menşeli 39,5 ton mandalinada Akdeniz sineği tarım zararlısı bulundu. 

 

Türkrus’un Rus basınından aktardıklarına göre, ayrıca Kaliningrad limanına gelen yine Türk malı 26 ton tavuk eti ise, veteriner belgeleri usulüne göre düzenlenmediği gerekçesiyle Rusya’ya sokulmadı.

 

Geçtiğimiz günlerde Greenpeace Akdeniz'in yayımlanan raporuna göre, Türkiye'de tüketilen domates, biber ve salatalığın yüzde 15'inde yasak pestisit tespit edilmişti. Tüketilen bu gıdaların yaklaşık yarısı hormonal sistemi olumsuz etkiliyor. Rusya'dan iade edilen tavuk ve mandalinanın akıbeti bilinmiyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha