• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

52 ilacı daha vatandaş kendi cebinden ödeyecek

52 ilacı daha vatandaş kendi cebinden ödeyecek
0 0
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödeme listesinden 52 ilacı daha çıkardı.
14 Ekim 2021 Perşembe 16:50

Antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan ağrı ve iltihaplanma tedavisinde lokal olarak kullanılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde lokal kullanılan ağrı kesici topikal ilaçlar, ağız ve boğaz spreylerinden oluşan 52 ilacın bedeli artık tamamen vatandaşın cebinden çıkacak. Söz konusu ilaçlar 16 Ekim Cuma gününden itibaren SGK tarafından artık karşılanmayacak. 

 

Dr. Ergün Demir ile Dr. Güray Kılıç, bu durumun fiili olarak reçetesiz ilaç kullanımını arttıracağını ve vatandaşların ilaç için cepten yapacağı ödemelerin artacağını söyledi.

 

Demir ile Kılıç, kutu başı kullanım miktarı fazla olan bu ilaçların SGK tarafından toplu ve çok miktarda, iskontolu alındığı için fiyatının düşük olduğunu hatırlattı. Doktorlar Demir ile Kılıç, “Geri ödeme listesinden çıkarılan bu ilaçlar şimdi serbest piyasa kurallarına göre daha fazla bedelle satılacak. Fiili olarak reçetesiz ilaca dönüşecek bu ilaçlar Tarım Bakanlığı izni ile doğal ürün olarak eczane dışında da satılabilecek. Bu uygulamanın başka ilaç gruplarının ve sağlık hizmetlerinin keyfi olarak geri ödeme kapsamından çıkarılacağına dair bir işaret olduğunu düşünüyoruz” diyerek ilaçların tekrar geri ödeme listesine alınmasını istedi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e seslenen Dr. Ergün Demir ile Dr. Güray Kılıç, “SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nun bedelleri çok yüksek olmayan, vatandaşlar tarafından çok yaygın olarak kullanılan ve SGK tarafından yıllarca ödenen bu 52 ilacın hangi gerekçelerle SGK geri ödeme listesinden çıkarttığına ilişkin kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha