• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AB'nin Trump'a karşı misilleme listesi hazır

AB'nin Trump'a karşı misilleme listesi hazır
0 0
AB Trump yönetiminin ek gümrük tarifesi uyguladığı ürünleri genişletmesi durumunda uygulamaya konacak misilleme listesini hazırladı. Listedeki ürünlerin ithalat hacminin 300 milyar doları bulduğu belirtiliyor.
22 Temmuz 2018 Pazar 15:57

Avrupa Birliği (AB) ABD'nin ticari anlaşmazlıkta zamlı gümrük tarifelerini başka ürünlere de yayması durumunda misilleme kapsamına alınacak malların listesini hazırladı. Bild am Sonntag gazetesi 50 sayfalık listede, soya, badem, yer fıstığı, şarap, parfüm ve telefonların da yer aldığını ve bu kalemlerin ithalat hacminin 300 milyar doları bulduğunu bildirdi.

 

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve ticaretten sorumlu Komisyon üyesi Cecilia Malmström, ticari anlaşmazlığa görüşmeler yoluyla çözüm bulma imkânlarını görüşmek üzere hafta ortasında Washington'a gidecek.

 

Gazete AB'nin izlediği çifte stratejinin belli ürünlerdeki gümrük hadlerinin karşılıklı indirilmesi, Trump yönetiminin ısrarcı tutumunu değiştirmemesi durumunda ise sert misilleme önlemlerine başvurulması olduğunu yazdı. Misilleme kapsamına alınması öngörülen malların listesi AB hükümetleri arasında kararlaştırılacak.

 

ABD Maliye Bakanı Steve Mnuchin Buenos Aires'teki 20'ler Grubu Maliye Bakanları buluşmasında görüşmelere açık olduklarını belirtmiş ve "Gümrük tarifelerinden tamamen arındırılmış ticaret anlaşması imzalamaya hazırız. Hedefimiz, serbest, açık ve dengeli ticarettir” demişti. Mnuchin Juncker ve Malmström ile yapacakları görüşmede her türlü uzlaşma önerisini ele almaya hazır olduklarını belirtti.

 

Almanya ve Fransa'dan uyarı

 

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier Deutschlandfunk radyosuna verdiği mülakatta AB ile ABD arasındaki mal mübadelesinin dünya ticaret hacmindeki payının üçte biri bulduğunu ve bütün dünyanın olumsuz etkilenmemesi için ticari anlaşmazlığın bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Bakan ABD'nin otomobil ithalatını da zamlı tarifeler kapsamına almasının son derece ciddi bir durum yaratacağını ve ek vergi oranı henüz kesinleşmediğinden, Alman ekonomisi üzerindeki etkilerini tahmin etmenin zor olduğunu söyledi. Altmaier, Alman otomotiv endüstrisinin gümrüklerin karşılıklı olarak kaldırılması önerisinin dışında başka alternatiflerin de bulunduğunu belirtti ve "Önemli olan Avrupa'nın birlikte hareket etmesidir” dedi.

 

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de çelik ve alüminyum ithalatından alınan gümrük vergisi kaldırılmadan serbest ticaret anlaşmasını görüşmelerinin söz konusu olmadığını söyledi. Ticaret savaşına son verilebilmesi için ilk adımın ABD'den gelmesini beklediklerini belirten Fransa Maliye Bakanı, ABD'yi sağduyuya davet ederek "küresel kurallara ve müttefiklerine saygılı olması gerektiğini" söyledi.

 

AB'nin Dünya Ticaret Teşkilatı'nın baştan sona yenilenmesine hazır olduğunu dile getiren Bruno Le Maire "ancak yeni gümrük tarifeleri icat etmenin tartışmalı ticari problemleri çözmede çıkar yol olamayacağını ve ABD'nin AB'den yapılan ek gümrük tarifeli ithalatın kapsamını genişletmesi durumunda yeni misilleme önlemlerine başvurmaktan başka çare kalmayacağını" sözlerine ekledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha