• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"AB'nin yapacağı kesinti hiç önemli değil"

0 0
Başbakan Yardımcısı Şimşek, AB'nin Türkiye için ayrılan fonlarda 105 milyon euro kesintiye gitmesiyle ilgili, ekonomik açıdan hiç önemli değildir" dedi.
19 Kasım 2017 Pazar 11:55

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği'nin (AB) 2018 bütçesinde Türkiye için ayrılan fonlarda 105 milyon euro kesintiye gidilmesi konusunda, Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulundu.

 

Konuyla ilgili hükümetten yapılan ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten geldi.

 

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Şimşek, "AB fonlarından yapılacak 105 milyon euro kesinti ekonomik açıdan hiç önemli değildir. Türkiye, yıllık 178 euro milyar brüt dış finansman kullanıyor. AB üyesi herhangi bir ülke bu kadar büyük terör tehdidine maruz kalsa ve hain bir darbe girişimine sahne olsa bizden farklı ne yapardı?" ifadelerini kullandı.

 

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı bir televizyon programında da gündeme dair soruları yanıtladı. Şimşek, konuşmasında Türkiye'nin cari açık ve enflasyon probleminin olduğunu dile getirerek, "Önemli olan bardağın yarı boş görülüyor olması ve bunun arka planı" dedi.

 

Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye fonlarında kısıtlamaya gideceği haberleriyle alakalı da konuşan Şimşek, "Bunun haber etkisi çok kötü, kendisi değil. Türkiye gelecek sene 210 milyar dolarlık kaynak bulacak. bunun 105 milyon euroluk kısmından bahsediyoruz. Avrupa'dan gelecek kaynağa sırtımızı dayamadık. Biz uluslararası piyasalardaki performansımızla kaynak noktasında sorun çekmedik. Üretilen spekülatif haberler ortamla uyumlu olduğu için bizi etkilemeye başladı. AB bizim en büyük ticaret ortağımız. 'AB ile ilişkiler kopuyor' dediğiniz an hedef Türkiye ekonomisi oluyor" açıklamasında bulundu.

 

"Türk bankacılık sektörü sağlam" diyen Şimşek, "Türkiye'nin fon ihtiyacı büyük. Kendi tasarruflarımız bize yetmiyor. 'Türk bankalarına yaptırım gelecek' dediğiniz zaman bankaları değil Türk ekonomisini hedef alıyorsunuz" dedi.

 

NE OLMUŞTU?

 

Avrupa Birliği'nin (AB) 2018 bütçesinde Türkiye için öngörülen fonlarda 105 milyon euro kesintiye gidilmesi kararlaştırıldı. Karara gerekçe olarak Türkiye'deki siyasi gelişmeler gösterildi.

 

Karar, AB 2018 bütçesi konusunda AB ülkeleri arasındaki 16 saatlik maraton müzakere sonucunda alındı. Müzakerelere, Türkiye'ye yönelik bütçe kesintisini hararetle savunan ve AB bütçesi konusunda mutlak yetkiye sahip olan Avrupa Parlamentosu (AP) da katıldı.

 

AP Bütçe Raportörü Siegfried Mureşan, müzakereler sonrası yaptığı açıklamada, kesintiye gerekçe olarak "Türkiye'nin Avrupa standartlarından sapmasını" gösterdi. Gelecek yılki AB bütçesinde Türkiye için öngörülmüş katılım öncesi fonlarda 105 milyon euro kesintiye gidileceğini bildirdi.

 

SİYASİ GEREKÇE İLE İLK KESİNTİ

 

Mureşan, buna ek olarak, Türkiye için 70 milyon euro tutarında bir rezervin muhafaza edileceğini, bu fonun "Türkiye'nin demokratik satandartlar, insan hakları, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü alanlarında Avrupa satandartlarına yakınlaşması durumunda kullanılacağını" belirtti.

 

AB bu kararla ilk defa Türkiye'ye yönelik siyasi gerekçeli bir fon kesintisine gitmiş oluyor.

 

AB Konseyi tarafından alınan kararın şimdi Avrupa Parlamentosu tarafından formel olarak onaylanması gerekiyor. AP konuyu 30 Kasım 2017 tarihinde düzenleyeceği genel kurul oturumunda ele alacak. AP içindeki tüm siyasi gruplar Türkiye'ye aktarılan fonlarda kesintiye gidilmesini desteklediğinden bu sabah alınan kararda değişiklik beklenmiyor. AP onayının ardından 2018 bütçesi imzalanarak yürürlüğe girecek.

 

Türkiye'ye AB fonlarının kesilmesi fikri bu yıl yaz aylarından bu yana gündemdeydi. İlk olarak Almanya tarafından gündeme getirilen fikir ekim ayında AB liderler zirvesinde ilke olarak benimsenmiş, AP de 25 Ekim'de oy çoğunluğuyla kabul ettiği bir kararda 80 milyon euro tutarında kesinti önerisinde bulunmuştu.

 

Kesintilerin kısaca IPA II adı verilen Katılım Öncesi Mali Yardım aracı üzerinden yapılması bekleniyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha