• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD’den İran’a yeni ‘nükleer’ yaptırımları

ABD’den İran’a yeni ‘nükleer’ yaptırımları
0 0
ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’ın nükleer silahla ilgili çalışmalarına destek sağladıkları gerekçesiyle 31 kişi ve kurumu yaptırım listesine ekledi.
22 Mart 2019 Cuma 23:35

AA’nın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, İran’a yönelik yeni yaptırımlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

 

Palladino, İran’ın nükleer silah edinmesiyle ilgili gizli arşivleri hakkındaki soruları yanıtlamayı reddettiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu savundu.

 

Tahran yönetiminin nükleer silah çalışmalarını yakından takip etmeye devam edeceklerini vurgulayan Palladino, bu kapsamda İran yönetiminin nükleer silah edinme çalışmalarının içinde olan ya da bunlara destek olan 31 kişi ve kurumun yaptırım listesine eklendiğini belirtti.

 

Palladino ayrıca, yaptırım listesine eklenen kişi ve kurumların, İran Savunma İnovasyon ve Araştırma Kurumu ile bağlantılı olduklarını ifade etti.

 

Washington yönetimi, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018’de tek taraflı çekildikten sonra, Tahran’a yönelik yaptırımları geri getirmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha