• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Acemoğlu Albayrak'ın istifasını yorumladı, 'Otoriteryen bir ülke için simgesel bir durum'

Acemoğlu Albayrak'ın istifasını yorumladı, 'Otoriteryen bir ülke için simgesel bir durum'
0 0
Türkiye'de son dönemde sıkça söz edilen 'reformlar' ve ekonomi bürokrasisinde yaşanan değişim yurtdışından da ilgiyle izleniyor.
19 Kasım 2020 Perşembe 16:54

Laura Pitel'in Financial Times için kaleme aldığı, "Erdoğan'ın aile dramı ve Türkiye'nin geleceği" başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ilişkisini inceledi.

 

Albayrak'ın istifası sonrası Erdoğan'ın ekonomik ve siyasi sorunlarla karşılaştığı ifade edilirken birçok akademisyenden de görüş alındı.

 

Görüş veren isimlerden biri olan Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) Prof Dr Daron Acemoğlu, Berat Albayrak'ın istifasını, "Bu durum otoriteryen bir ülke için simgesel bir durum. Kayınpederinin pozisyonu dolayısıyla Albayrak çok etkili olabildi ve etrafında otonom olarak hareket edebilen bir ekip kurabildi ve bu çok yıkıcı bir şey. Bu tür şeyler işleyen demokrasilerde olmamalı” şeklinde değerlendirdi.

 

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenlenen 29'uncu Kalite Kongresi’nde de konuşan Acemoğlu, artık hükümetin yurt içinde ve yurtdışında para bulmakta zorlandığını bu yüzden de borçlanma vadelerinin kısaldığını söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha