• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Aile şirketlerinin korkusu vergi değil, kur

Aile şirketlerinin korkusu vergi değil, kur
0 0
Türkiye'de yaşanan ekonomik krizle birlikte yükselen kur birçok firmanın, şirketin zarar etmesine neden oldu. Neredeyse her gün ya bir iflas ya da konkordato başvurusu haberi geliyor.
14 Aralık 2019 Cumartesi 13:01

Son bir yılda yurt dışındaki faaliyetlerini artıran aile şirketlerinin oranı yüzde 64’e ulaştı, Türk aile şirketleri yöneticilerinin yüzde 36'sı vergiden, yüzde 79'u istikrarsız kur hareketlerinden endişeli...

 

KPMG’nin Avrupa Aile Şirketleri Derneği (EFB) ile birlikte hazırladığı Avrupa Aile Şirketleri Barometresi’nin 8’incisi yayımlandı.

 

Araştırmaya 27 ülkeden 1.613 ve Türkiye’den 28 aile şirketi yöneticisi katıldı.

 

Dünya'da yer alan habere göre araştırma, Türkiye’deki aile şirketlerinin yüzde 64’ünün son bir yılda yurt dışı faaliyetlerini artırdığını, Avrupalı aile şirketlerinde bu oranının yüzde 37 olduğunu ortaya koydu.

 

Ayrıca araştırmaya Türkiye’den katılan şirketlerin yüzde 19’u önümüzdeki yıl uluslararası genişleme hedefliyor. Avrupalı şirketlerde ise bu oran yüzde 13. Türkiye’deki şirketler, kârlılık koruma oranında da Avrupalı aile şirketlerinin önünde. Türkiye’deki kârlılık koruma oranı yüzde 75 iken, Avrupa’da yüzde 49.

 

Araştırmaya göre, Avrupa’nın aile şirketleri artan ekonomik ve jeopolitik belirsizliklere rağmen şirketlerinin geleceklerini pozitif olarak değerlendiriyor. Avrupalı katılımcılar için siyasi dengesizlikler yüzde 51, artan vergi oranları yüzde 56, istikrarsız döviz kurları ise yüzde 32 oranında kaygı oluşturuyor.

 

Türkiye’ye bakıldığında ise bu oranlar sırayla yüzde 75, yüzde 36 ve yüzde 79. Aile şirketleri geleceğe pozitif baksa da yeni yetenekleri kazanmak konusunda büyük bir rekabet olduğunun farkındalar.

 

Avrupalı yöneticilerin yüzde 63’ü, en önemli ticari kaygılarının yetenek arayışındaki rekabet olduğunu belirtti. Azalan kârlılık oranından dolayı kaygılananlar yüzde 62 oranında. Türkiye’ye baktığımızda yetenek arayışındaki rekabet kaygısı yüzde 61, düşen karlılık konusundaki kaygı ise yüzde 68.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha