• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Albayrak toplantısında kurumlar vergisinde indirim, gelir vergisinde artış sinyali

Albayrak toplantısında kurumlar vergisinde indirim, gelir vergisinde artış sinyali
0 0
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bir araya gelen ekonomistler ‘kurumlar vergisinde indirim için çalışma olduğunu, gelir vergisinde ise üst dilimlerde artış olabileceği’ni aktardı.
9 Eylül 2019 Pazartesi 17:59

Albayrak dün ekonomistlerle yaklaşık beş saat süren bir toplantıda bir araya geldi.

 

Toplantıya katılan üç katılımcının Reuters’e verdiği bilgiye göre Albayrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar ve katılımcıların aldığı mesajlar şöyle:

 

2018-2020 yılları için yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkarılan kurumlar vergisinde 2020 sonu gelmeden bir indirim yapılması konusunda çalışılıyor.

 

Gelir vergisinde ise daha adaletli bir yaklaşım esas alınacak bir sistem üzerinde çalışılıyor. Katılımcılar gelir vergisinin üst dilimlerinde artış olabilecek şekilde bir değişiklik izlenimi aldı.

 

Cari açık ve enflasyonda son bir yılda kırılganlığı azaltmak adına bir çok adım atıldı ancak süreci “Yolun başındayız” sözleriyle nitelendiren Albayrak, iyileştirme çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

 

Enflasyonda eylülde büyük ihtimal tek hanenin görüleceğini belirten bakan, ardından enflasyonda bir miktar yükseliş olacağını da belirtti. Albayrak “Enflasyonu orta uzun vadede mutlaka %5’in altına indirmemiz gerekiyor” ve “Enflasyonu kalıcı indiremeden bir üst lige çıkamayacağımızı çok iyi biliyoruz” dedi

 

Albayrak Yeni Ekonomi Programı’nın bu ay bitmeden açıklanabileceğini söyledi.

 

Büyüme için bu yıl pozitif, önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanı Tayyiip Erdoğan’ın belirttiği yüzde 5 mümkün.

 

Katılımcılar bütçe açığının GSYH’ya oranının bu yıl yüzde 3’ün altında kalacağı, önümüzdeki yıllarda da Maastricht kriteri olan yüzde 3’ün altında kalmanın esas alınacağı bir uygulama izlenimi edindiler.

 

Albayrak Merkez Bankası’nın kredilerin doğru noktalara yönlendirmesi ile ilgili bir çalışma yapıldığını belirtti. Katılımcılar bunu 2020’de gündeme gelmek üzere zorunlu karşılık oranlarının kredi segmentlerine bağlı olarak farklı uygulanabileceği bir çalışma olarak algıladı.

 

Bakan, “TLREF’i önemsiyoruz” dedi ve Hazine’nin TLRREF’e dayalı bir borçlanma aracı ihracı yapabileceğini belirtti.

 

Albayrak kurda rekabetçi bir politika benimsenmesinin istendiğini söyledi

 

Katılımcıların sorunlu krediler konusundaki sorularına bakan, ‘BDDK’nın çalışmasının yıl sonu itibarıyla NPL (kötü kredi) oranının en çok yüzde 6’ya kadar yükselebileceğini gösterdiğini’ söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha