• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya Merkez Bankası’ndan resesyon uyarısı

Almanya Merkez Bankası’ndan resesyon uyarısı
0 0
Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte daralmaya devam ederek resesyona girebileceği uyarısında bulundu.
19 Ağustos 2019 Pazartesi 22:48

Almanya, Avrupa’nın en güçlü ekonomisi ve Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı.

 

Bloomberg’de yer alan habere göre Bundesbank aylık olarak yayınladığı raporunda Almanya’da GSYH’nin üçüncü çeyrekte de ‘hafif düşmeye devam edeceğini’ yazdı.

 

İkinci çeyrekte yaşanan yüzde 0.1’lik daralmanın ardından ‘iki çeyrek üst üste daralma’ yaşanması ekonomi literatüründe ‘resesyona giriş’ olarak kabul görüyor.

 

Bundesbank’ın bu öngörüsü öncesinde Almanya’da ekonomik veriler ve şirket kazançları beklenenden kötü gelmiş, bu veriler Avro Bölgesi’nin genelinde de performansı düşürmüştü.

 

Ekonomik gidişat daha da kötüleşirse uzmanlara göre Avrupa Merkez Bankası ek parasal genişleme önlemleri değerlendirebilir ve Almanya hükümeti kriz daha da kötüleşirse harcamaları hızlandırabilir.

 

Almanya açık arayla Türkiye’nin en büyük dış ticaret ortağı. Ticaret Bakanlığı verilerine Almanya ile Türkiye’nin 2018 yılı toplam ticareti 36.5 milyar doları bulmuştu. 2019’un ilk altı ayında 16.12 milyar dolar ikili ticaret yapılan Almanya’nın Türkiye’nin toplam dış ticaretindeki payı bu dönem için yüzde 8.8. Türkiye 2018 yılında Almanya’ya 16.14 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Almanya’dan 20.4 milyar dolar değerinde ürün ve hizmet ithal etti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha