• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya toplam 906 milyar avroluk ‘corona’ paketini devreye soktu

Almanya toplam 906 milyar avroluk ‘corona’ paketini devreye soktu
0 0
Almanya yeni tip corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgınının olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla toplam 906 milyar avroluk yardım paketini devreye soktu.
23 Mart 2020 Pazartesi 20:02

Maliye Bakanlığı, Bakanlar Kurulu’nun 750 milyar avroluk bir yardım paketini ve 156 milyar avroluk ek bütçeyi onayladığını açıkladı.

 

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, basın toplantısında şöyle konuştu: “156 milyar avro değerindeki ek bütçe, corona virüsünün ekonomik etkisinin üstesinden gelebilmek için her şeyi kullanabileceğimizi gösterecek.”

 

‘Ekonomimiz yüzde 5 daralabilir’

 

Scholz, aynı zamanda salgının da etkisini göz önünde bulundurarak ülkenin ekonomisinin yaklaşık yüzde 5 oranında daralabileceğini belirtti.

 

Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ise hükümetin bu kararla ‘ekonomiyi çok hızlı canlandıracağını’ belirterek, yatırımcıları salgının yarattığı krizden kötü amaçlı olarak fayda sağlamamaları konusunda uyardı.

 

Almanya’da Covid-19 vakası neredeyse 25 bini bulurken, hayatını kaybedenlerin sayısı 100’e yaklaştı. Hükümet, önlem olarak iki kişiden fazlasının kamusal alanda bir araya gelmesini yasaklamıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha