• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ankara ziyareti sonuçları: BAE’de tutuklu Türk serbest kalırken, avukatı günlerdir Peker’e ulaşamıyor

Ankara ziyareti sonuçları: BAE’de tutuklu Türk serbest kalırken, avukatı günlerdir Peker’e ulaşamıyor
0 0
Türkiye ile BAE arasındaki buzların erimesi bu ülkede bulunan iki Türkiye vatandaşı açısından farklı sonuçlar yarattı.
30 Kasım 2021 Salı 21:20

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın Ankara’ya gelerek Saray’da ağırlanması iki ülke arasında birkaç yıldır süren kötü ilişkileri de ‘düzeltti’. Aradaki buzların erimesinin ardından yaşanan iki gelişme ise dikkat çekici bulundu.

 

4 YILA YAKINDIR TUTUKLU OLAN ÖZTÜRK BIRAKILDI

 

Serbestiyet’in haberine göre; 20 Şubat 2018’de Dubai’de düzenlenen bir fuara katıldıktan sonra eşiyle birlikte gözaltına alınan aktivist ve iş insanı Mehmet Ali Öztürk o tarihten beri Birleşik Arap Emirlikleri’nde tutuklu bulunuyordu. Eşi kısa bir süre sonra serbest bırakılan Öztürk hakkında müebbet hapis cezası verilmişti. Öztürk’ün Türkiye’ye döndüğü haberini avukatı Gülden Sönmez sosyal medya hesabından duyurdu.

 

 

Öztürk’ün ailesi ve avukatları, 4 yıla yakın süredir tutuklu olan ve bu süreçte işkenceye maruz kaldığı söylenen Öztürk’e karşı işlenen suçlara ilişkin BAE yetkilileri hakkında yeni bir suç duyurusunda bulunmuştu.

 

PEKER’İN AVUKATI: MÜVEKKİLİME ULAŞAMIYORUM

 

Öte yandan Tele1 televizyonunda Tuncay Mollaveisoğlu’nun sunduğu Anında Manşet programına katılan Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın şunları söyledi: “Kendisine ulaşılamadığı haberinin kamuoyu gündemine gelmesinden bir gün önce devam eden bir davası ile ilgili kendisiyle iletişim kurmuştum. O günden bugüne kadar bir iletişim kuramadım. Sadece yakınındaki bir kimse aracılığıyla bir Whatsapp mesajıyla bir dosyaya dair bir iddianame talep edildi benden. Dolayısıyla beşinci, altıncı günü buldu benim kendisiyle iletişim kuramamamın üzerinden geçen. Bu dört – beş günlük kesinti bu kaygının haklılığını gösteriyor sanki. Ben bir kez bile görüşmedim. Dijital tecrit uygulandığı ifade edilen günden bir gün önce telefonla görüştüm. O günden bugüne benimle telefonla irtibat kurulmadığı gibi benim önceden iletişim kurduğum telefon numarasından da yanıt alamadım.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha