• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bayram öncesi sahte paralara dikkat

Bayram öncesi sahte paralara dikkat
0 0
Türkiye'de dolandırıcıların en çok başvurduğu yöntemlerden biri de sahte para dağıtımı. Dolandırıcıların fırsat olarak gördüğü bayram öncesi dönemde kurban satışı yapan vatandaşlara ve esnafa sahte para konusunda dikkat etmeleri uyarısı yapıldı.
10 Ağustos 2019 Cumartesi 01:15

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, "Bayram öncesi puslu havalara benzer" diyerek sahte para tuzağına düşmemeleri için vatandaşlara tavsiyelerde bulundu. Şahin, dolandırıcıların sahte para kontrol makinesi ve kalemine dahi takılmayan paralar ürettiğini belirterek, besicilere, acele etmeden müşteriyi tanıyarak satış yapmalarını önerdi.

 

Şahin, mağduriyet yaşanmaması için tüm banknotların mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

 

“Bununla alakalı tedbirler olabilir. Sahte parayı ayırt edici makineler, kalemler, kabartma kısımlarla tespit etme gibi çeşitli durumlar var. Parayı çok iyi tanıyan insanlar bunu tespit edebiliyor. Esnaf büyük paralara bakıyor. Sahtekarlar da büyük paralara çok bakıldığı için küçük paraları piyasaya sürüyor. Piyasaya en çok kurbanlıkların bulunduğu yerlerde sahte para sürülüyor. Kurbanlık hayvanı bir yıl boyunca yetiştiren çiftçimiz, hayvancımız o kalabalıkta parayı sayıp cebine atar. Sahte olup olmadığını kontrol etmek aklına gelmiyor. Acele etmemek, aceleye getirenler varsa onlardan uzak durmak gerekiyor. Bir sene uğraşılan 8-10 bin lira değerindeki bir hayvan bir anda sahte parayla uçup gidecek. Bir de biz bu sahte parayı alıp harcarsak ve parayı alan kişi sahte olduğunu anlarsa bizi polise şikayet ediyor. Bir de polise ifade vermek durumunda kalıyoruz.”

 

Sahte paranın kağıt kalitesi düşük olur. Parayı ışığa tuttuğunda Atatürk resminin belirgin bir şekilde ortaya çıktığından emin olun. Paranın üzerindeki emniyet şeritlerinin yeterli parlaklıkta olduğuna dikkat edin. Paranın üzerinde rakam kısmındaki kabartmalı baskıya dikkat edin. Kabartma yoksa paranız sahtedir.

 

İstanbul Sultangazi’de, bir kadın fiyatı düşük herhangi bir eşya satın alırken sahte 200 lira verip para üstü alarak sekiz esnafı dolandırmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha