• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BDDK: Bankalara, 46 milyar liralık kredi toplamı için yıl sonuna kadar süre verildi

BDDK: Bankalara, 46 milyar liralık kredi toplamı için yıl sonuna kadar süre verildi
0 0
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankacılık sektöründe toplamda 46 milyar liralık kredi tespit edildiğini ve bu kredilerin kullanıldığı bankalara, gerekli sınıflama ve düzenlemelerin yapılması için yıl sonuna kadar süre verildiğini açıkladı.
18 Eylül 2019 Çarşamba 00:02

DHA’nın haberine göre, BDDK, söz konusu toplam 46 milyar liralık kredinin, bankalarda takip hesaplarına aktarılması gereken, ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerine kullandırılmış olduğunu, ilgili bankalara 2019 yıl sonuna kadar söz konusu krediler için gerekli sınıflama değişikliklerinin yapılması ve beklenen kredi zarar karşılıklarının ayrılması konusunda bildirimde bulunulduğunu bildirdi.

 

BDDK’nın açıklamasında, şöyle dendi: “Temmuz 2019 banka finansal tabloları kullanılarak yapılan ihtiyatlı etki analizleri sonucunda, sektörün yüzde 18,2 olan sermaye yeterlilik rasyosunun yaklaşık 50 baz puan kadar düşerek yüzde 17,7 seviyesine gerilediği, takibe dönüşüm oranının ise yüzde 4,6’dan yüzde 6,3 seviyesine yükseldiği tespit edilmiştir. Bilindiği gibi, sermaye yeterlilik rasyosu Basel III kriterlerinde yüzde 8 olduğu halde, ülkemizde ihtiyatlı bir yaklaşımla yüzde 12 olarak uygulanmaktadır. Mali bünye çalışmaları neticesinde hesaplanan oran her iki seviyenin de oldukça üzerindedir. Bankalara kredi sınıflamalarının değiştirilmesi ve mali yapılarının güçlendirilmesi konusunda gereken bildirimlerde bulunulmaktadır. Bu kapsamda, son bir yıl içerisinde kamu sermayeli bankalar başta olmak üzere bankacılık sektörünün kârdan gelen katkı hariç nakdi, ilave ana sermaye ve katkı sermaye unsurlarında toplam 49 milyar Türk Lirası tutarında artış yaşanmıştır. Sonuç olarak, yapılan çalışmalar bir bütün olarak sektörün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğunu ve mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede olduğunu göstermektedir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha