• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BDDK'nın dün batık kredilerle ilgili yaptığı açıklamanın ardından bankacılık hisselerinde düşüş yaşandı

BDDK'nın dün batık kredilerle ilgili yaptığı açıklamanın ardından bankacılık hisselerinde düşüş yaşandı
0 0
BDDK'nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) dün yaptığı açıklamanın ardından bugün banka hisselerinde düşüş yaşandı.
18 Eylül 2019 Çarşamba 15:53

Borsa İstanbul'un bankacılık endeksi yüzde 1,7 düşüş yaşadı. Bunu Yapı Kredi hisselerinde görülen yüzde 4'lük düşüş tetikledi.

 

İş Bankası'nın hisselerinde yüzde 3, Vakıfbank'ta yüzde 2,3 ve Halkbank'ta yüzde 1,4'lük düşüş görüldü.

 

Dün BDDK yaptığı açıklamada ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektöründen kaynaklanan 46 milyar lira büyüklüğündeki kredinin batık kredi (NPL) olarak sınıflandırılması için bankalara yıl sonuna kadar vakit verdiği belirtmişti.

 

Takip hesaplarına aktarılacak bu krediler ile sektörün takipteki kredi oranının Temmuz ayındaki %4.6 düzeyinden %6.3'e yükselebileceği belirtildi.

 

BDDK böylece geçen yıl Ağustos ayındaki kur krizinin ardından oluşan inşaat ve enerji başta olmak üzere şirketlerin geri ödemekte zorlandıkları kredilerden kaynaklanan sorunun çözümüne yönelik ani bir adım atmış oldu.

 

Reuters Temmuz ayında bankaların liderliğinde yürüyen bankacılık sektörü bilançolarının yaklaşık 20 milyar dolar tutarındaki sorunlu krediden temizlenmesi planında ilerleme kaydedilemediğini bildirmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha