• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bir yıldan uzun süreli işsiz sayısında rekor artış

Bir yıldan uzun süreli işsiz sayısında rekor artış
0 0
Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz, en büyük sorun olan işsizliği daha da artırdı. İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı ekonomik krizin etkisiyle 2018’de tüm zamanların rekorunu kırdı.
11 Aralık 2019 Çarşamba 18:21

İŞKUR’un kasım ayı raporuna göre bir yıldan uzun süredir işsiz olanların sayısı geçen yılın 4,5 katı. 15-34 yaş arasındaki artış hızı korkutuyor. Bir yıldan uzun süredir iş arayan üniversite mezunu sayısı ise geçen yıldan yüzde 470 fazla.

 

İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı özellikle geçen yıl yaşanan kur şoku ve ardından yükselen faizlerin etkisiyle sert şekilde yükselmişti. Ancak yaz aylarının gelmesiyle beraber tarımda, turizmde ve inşaatta yaşanan mevsimsel hareketliliğin etkisiyle işsiz sayısındaki artış durdu.

 

Birgün'ün haberine göre İŞKUR’da ki kayıtlı işsiz sayısı yaklaşık beş aydır 4 milyonun hemen üzerinde seyrediyor. Ancak işsiz sayısında artış hızı düşmekle beraber sayı düşmüyor, işsizlik kronikleşiyor.

 

İŞKUR’un geçen yılın kasım ayına ilişkin raporuna göre toplam 3 milyon 296 bin kayıtlı işsiz bulunuyordu. Bu işsizlerin 157 bin 137’si uzun süreli işsiz olarak tanımlanan 1 yıl ve daha uzun süredir iş arayanlardan oluşuyordu. Böylece geçen yıl işsizlerin yüzde 4,7’si uzun süreliydi.

 

Bu yıl kasım ayına gelindiğinde toplam kayıtlı işsiz sayısı yüzde 22 artmasına rağmen bu işsizlerin içindeki uzun süreli işsizlerin sayısı yüzde 341 artış gösterdi. Böylece 2018’in kasım ayında 157 bin 137 olan sayı bu yılın kasım ayında 694 bin 282’ye yükselmiş oldu. Bu durumun altında istihdam yaratma yeteneğini kaybetmiş ekonomik yapı bulunuyor. Zira özellikle sanayi istihdamını gerçekleştiren küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) borç batağında. Durum böyle olunca KOBİ’ler yeni istihdam yaratamıyor.

 

Bu yıl itibariyle 694 bin 282 kişi olan uzun süreli işsizler içinde gençlerin sayısı göze çarpıyor. İŞKUR verilerinden yaptığımız hesaplara göre uzun süreli işsizlerin yüzde 67’sini 15 ile 34 yaş arasındaki yurttaşlar oluşturuyor. Böylece büyüyen genç nüfusun istihdama dahil olma umudu giderek azalıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha