• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bloomberg: İstanbul Havalimanı'nın hisseleri, açılıştan haftalar sonra satışta

Bloomberg: İstanbul Havalimanı'nın hisseleri, açılıştan haftalar sonra satışta
0 0
İstanbul Havalimanı işletmecilerinden bazılarının ellerindeki 11 milyar dolarlık hisseyi satmak istedikleri iddia edildi
24 Mayıs 2019 Cuma 10:13

Bloomberg’ün konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, “İstanbul'un yeni dev havaalanını işleten ortak girişim(İGA) sahiplerinden bazıları, 11 milyar dolarlık hisseyi satması için Lazard Ltd.’ye başvurdu” ifadeleri yer aldı.

 

Haberde bir ABD yatırım bankasının, havaalanının değerini belirlemek ve potansiyel alıcılarla görüşmeleri yönetmek için, İGA kurulundan üyelerle görüştüğü ancak sürecin gizli tutulduğu ileri sürüldü.

 

İstanbul Havalimanı’nın işletmesini elinde bulunduran İGA’nın, yaklaşık 5,7 milyar euro, (4 milyar dolar) borç almasının ardından, Türkiye'deki en büyük kurumsal borç yüküne sahip işletme ünvanına sahip olduğu, Havalimanını işletmek için yapılan 25 yıllık kira ödemelerinin toplamda 22,1 milyar euro, yılda 1,1 milyar euro olduğu belirtildi.

 

Bloomberg’ün adını vermek istemediğini belirttiği, taraflarla temas halinde olduğunu söylenen kaynak, “Bu yüksek kira bedeli potansiyel alıcıları caydırabilir” dedi:

 

“Kaynaklar, ilgili taraflar arasında Vinci SA, Aeroports de Paris, Ferrovial SA şirketleri ve Türk biriminden TAV’ın olduğunu belirtti.”

 

Bloomberg haberi doğrulatmak için ulaştığı kaynaklardan bir yalanlama dışında görüş alamadığını belirtti.

 

“Bir IGA sözcüsü, şirketin hisselerini satma planlarının olmadığını söyledi. Vinci, ADP ve TAV sözcüleri ise yorum yapmaktan kaçındı. Lazard sözcüsü de e-postaya cevap vermedi. Ferrovial SA sözcüsü ise, yorum yapmak için müsait değildi.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha