• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bloomberg: ‘Merkez’in faiz indirmesi sanılandan daha uzun sürebilir

Bloomberg: ‘Merkez’in faiz indirmesi sanılandan daha uzun sürebilir
0 0
Bloomberg’in analistlerle temmuzda yaptığı ankete göre Merkez Bankası’nın (MB) faiz indirmesi bankanın başkanlık koltuğundaki değişimin ardından bir önceki ankette beklenenden daha uzun sürebilir.
22 Temmuz 2019 Pazartesi 14:01

Anket sonuçlarının verildiği Bloomberg haberine göre Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından MB başkanlığına atanan Murat Uysal başkanlığında politika faizi yıl sonuna kadar yüzde 19’a düşecek. Öte yandan MB’nin 2021’in ilk çeyreği itibariyle faiz indirimlerinde frene basılacak.

 

Ankete katılan analistler haziran anketine göre daha fazla faiz indirimi bekliyor. 2021’in ilk çeyreğinde ise haziran anketine göre daha az bir faiz indirimi bekleniyor.

 

 

Yine Bloomberg’in başka bir anketinde 25 Temmuz Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinin 200 baz puan düşürülmesi ve yüzde 24’ten yüzde 22’ye ineceği öngörüldü. Ankete göre faiz 2021’in ilk çeyreği itibariyle yüzde 14.5’e kadar düşecek. Haziran anketinde 2021 ilk çeyrek için öngörülen faiz ise yüzde 14’tü.

 

Habere göre, Commerzbank AG analisti Tatha Ghose yayınladığı bir raporda ‘Faiz indirimlerinin temmuzda başlayacağı ve kur ve finansal sonuçlar ortalığı kasıp kavurana yüzde 17 veya hafif altında bir seviyeye kadar indirimlerin devam edeceğini’ yazdı.

 

25 Temmuz toplantısı için faiz indirim beklentisini iki katından fazla artırarak 250 baz puana yükselten Morgan Stanley ise daha agresif bir faiz indirimi beklemelerinin nedeninin ‘beklenenden iyi’ enflasyon rakamlarına ve liradaki istikrara bağladı. Öte yandan banka raporunda “Değişimdeki en büyük itici güç, nispeten daha güvercin ve ihtiyatlı iyimser bir görüşe sahip yeni merkez bankası başkanı” ifadesi yer aldı.

 

Bloomberg’in temmuz faiz beklenti anketine göre 2019’un üçüncü çeyreğinde politika faizi yüzde 20’ye, dördüncü çeyrekte 19’a gerileyecek. 2020’nin ilk yarısında indirimler devam edecek fakat ikinci yarıda frene basılacak ve haziranda tahmin edilenden daha az bir faiz indirimine gidilecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha