• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bloomberg: Zenginden daha fazla vergi alma tasarısı geliyor

Bloomberg: Zenginden daha fazla vergi alma tasarısı geliyor
0 0
AKP’nin Kızılcahamam kampında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın “zengin”e dokunulacağı yönündeki açıklamaları dikkat çekerken, bu sözler yeni vergi sinyali olarak algılanmıştı. 
13 Ekim 2019 Pazar 17:21

Bloomberg bugün geçtiği haberinde iktidarın servet vergisi hazırlığında olduğunu yazdı. 

 

Habere göre yılda 1 milyon TL'den fazla kazananlardan alınan gelir vergisinin yüzde 35'ten yüzde 45'e çıkarılacağı belirtiliyor. Yıllık geliri 500 bin TL'den fazla 1 milyon TL'den az olanların ise yüzde 40 gelir vergisi ödemesi planlanıyor.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan konuya ilişkin bir açıklama gelmezken, Bloomberg vergi tasarısının Meclis’e ulaştırıldığını yazdı.

 

Şu an Türkiye'de yılda 500 bin TL ila 1 milyon TL arası kazananlar da 1 milyon TL'den fazla ücret alanlar da yüzde 35 gelir vergisi ödüyor. 

 

Hükümetin yıllık 500 bin TL'den az kazananlar hakkında bir vergi düzenlemesi yapmayı ise planlamadığı belirtiliyor.

 

Hükümetin yeni tasarıyla düşen vergi gelirlerini yüksek gelir grubundan daha fazla vergi elde ederek kapatmaya hazırlandığı yorumları yapılıyor.

 

Hükümet geçen aylarda bütçe açığını denkleştirmek için Merkez Bankası'nın 40 milyar TL'lik ihtiyat akçesini Hazine hesabına aktarmıştı. Türkiye'nin bütçe açığı ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34 yükselerek 68.7 milyar TL olmuştu.

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha