• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

BoE Başkanı'ndan "Merkez Bankası" yorumu: Bağımsızlığı konusunda Türkiye'de bir sorun olduğu açık

BoE Başkanı'ndan
0 0
Bailey yorumunda, "Genelde başkalarının para politikaları hakkında yorum yapmam ancak ekonomik açıdan kesinlikle alışılmışın dışında bir hamle olduğunu söylemek isterim" dedi.
26 Kasım 2021 Cuma 14:04

Birleşik Krallık Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bağımsızlığının bir sorun haline geldiğinin açık olduğunu ve yeniden güvenilirliği sağlamanın Merkez Bankası için hayati önem taşıdığını belirtti.

 

Bailey, Cambridge Üniversitesi'nde dün gerçekleşen etkinlikte bir öğrencinin TCMB'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın savunduğu düşük faiz hakkında bir soru yöneltmesi üzerine "Bence bu Merkez Bankası'nın bağımsızlığının bir sorun haline gelmesinin açık bir örneği" yanıtını verdi.

 

Bailey, "Genelde başkalarının para politikaları hakkında yorum yapmam ancak ekonomik açıdan kesinlikle alışılmışın dışında bir hamle olduğunu söylemek isterim" dedi ve ekledi:

 

"Güvenilir politikaya ulaşmak yalnızca bugün için değil, itibar ve dolayısıyla ileriye dönük politika geliştirme yeteneği açısından da kritik öneme sahiptir."

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faizlerin düşürülmesi yönündeki çağrıları sonrası, Merkez Bankası da son aylarda bun yönde kararlar almıştı.

 

Faizlerin düşürülmesi sonrası, Türkiye piyasalarında dolar, euro ve altın kurlarında hızlı yükselişler gerçekleşmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha