• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Borç krizi ve hacizler Metsan Nexus'u konkordatoya götürdü

Borç krizi ve hacizler Metsan Nexus'u konkordatoya götürdü
0 0
İstanbul’un önemli karma projelerinden Metsan Nexus projesini gerçekleştiren Metsan İnşaat konkordato için Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu.
14 Aralık 2018 Cuma 18:34

Mahkeme geçici mühlet kararı verdi. Şirket şimdilik mahkemenin koruması altında faaliyetlerine devam edecek. Bu bilgiler bazı yayın organlarına yansıdı.

 

Firmanın İstanbul Kartal’da inşaatı devam eden Metsan Nexus adlı bir projesi var. Projenin mimarı ABD’de 11 Eylül saldırısında yıkılan ikiz kulelerin yerine yapılan anıtın mimarı dünyaca ünlü isim Daniel Libeskind. Proje 406 konut, 160 ofis, işyeri ve dükkandan oluşuyor.   

 

Karma projenin ekspertiz değeri 500 milyon TL. Konut bölümünün yüzde 95’i tamamlanmış. AVM kısmının ise yüzde 91’i bitmiş. Konkordato müracaatında 531 alacaklıya toplam 289 milyon 537 bin 839 TL borç olduğu raporlanmış.

 

Bu alacaklıların 389 tanesi aslında projenin konut bölümünden daire alacaklısı olduğu ve toplam alacak miktarının 161 milyon 274 bin 44 TL olduğu belirtilmiş.

 

Şirketin toplam alacaklı sayısı konut alacaklılarına mahsup edildiğinde 142 adet ve bu miktarın toplamı da 128 milyon 263 bin TL’ye tekabül ediyor. Projenin AVM bölümünün değeri ise yaklaşık 300 milyon TL olarak raporlandığı belirtiliyor.

 

Şirketin ve ortaklarının mal varlıklarının da 600 milyon TL’nin üzerinde olduğu tespiti yapıldığı aktarılıyor. Dolayısıyla mal varlığı borcun iki katından fazla. Şirket sahipleri bu evlerden satmak istedi ve müşteri de buldu. Ancak alacaklı bankalar teminatlarını kaldırmadığı için satış gerçekleşmedi.

 

Bankalar hukuki süreçleri işletmiş, haciz işlemlerine başladı. Şirket sahipleri kredi kullanırken tüm mal varlıklarını da ipoteğe verdi. Bankaların hukuki takipleri nedeniyle bu varlıklarını satıp borçlarını ödeyemedi.

 

Bu nedenle konkordato sürecini başlatmak zorunda kaldı. Böylece icra takiplerinden kurtularak, yok pahasına icradan satışın önüne geçmek istedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha