• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bütçe açığı kapanmıyor: Doğal gaz sonrası elektriğe zam da yolda

Bütçe açığı kapanmıyor: Doğal gaz sonrası elektriğe zam da yolda
0 0
Merkez Bankası eliyle faizleri düşürerek enflasyonda geçiçi iyileştirme hedefleyen hükümet, bütçe açıklarıyla baş edemiyor.
1 Ağustos 2019 Perşembe 12:36

Buna çare olarak da yeni zamlara başvuruyor. Son bir yıldır fahiş zamlarla gündemde olan enerjiye yeni zamlar geldi.

 

Para Analiz'de yer alan habere göre, BOTAŞ’ın ilan ettiği doğalgaz toptan satış fiyatları kapsamında, konutta kullanılan doğalgaza yüzde 14.97, sanayi bölgeleri için ise yüzde 13.73 oranında zam geldi. Fiyatların 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olacağı belirtiliyor.

 

Doğal gazın ardından elektriğe de zam gelmesi ihtimalinin yüksek olduğu kaydediliyor...

 

Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada, “Konut tüketicileri (evsel tüketiciler) ve Kademe 1 tüketicileri için nihai doğalgaz satış fiyatlarına ortalama yüzde 14.97 oranında artış yapılmıştır. Kademe 2 olarak adlandırılan yıllık doğalgaz tüketimi 300 bin sm3’ün üzerinde tüketiciler… Organize Sanayi Bölgeleri… CNG üretimi amaçlı doğal gaz kullanan tüketiciler için ortalama yüzde 13.73 oranında artış söz konusudur. Fiyatlar 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle geçerlidir" dendi.

 

Öte yandan ekonomistlerin temmuz ayı Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) aylık medyan tahmini yüzde 1,60 artış olacağı yönünde...

 

Foreks’in 13 banka/kurum ekonomisti ile yaptığı anket sonucunda, TÜFE’de temmuz ayı ortalama tahmin yüzde 1,64 artış olurken, yıllık veride ise medyan tahmin yüzde 16,93, ortalama yüzde 17,00 olarak gerçekleşti.

 

2019 sonu TÜFE’de medyan tahmin yüzde 14,65 olurken, ortalama tahmin yüzde 14,37 olarak gerçekleşti. Foreks’in geçtiğimiz ay düzenlediği ankette yıl sonu enflasyon tahminleri sırasıyla yüzde 14,80 ve yüzde 15,08 seviyesinde bulunuyordu.

 

Beş banka/kurumun katıldığı dolar/TL kuru anketinde, 2019 sonu için medyan tahmin 6,0300 olurken, ortalama tahmin 6,0460 oldu. Kur için en yüksek ve en düşük tahminler sırasıyla, 6,20 ve 5,90 olarak gerçekleşti. Geçen ay düzenlenen Foreks anketinde dolar/TL medyan tahmin 6,2850 olurken, ortalama tahmin 6,3138 olmuştu.

 

Merkez Bankası ise 2019 sonu enflasyon tahminini 14,6'dan 13,9'a düşürdü.

 

Para Analiz'in aktardığına göre, haziran enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında bir banka (titrinin kullanılmasını istemiyor) şu projeksiyonu yaptı:

 

"ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesi ve elektrik fiyatında artışla Temmuz’da enflasyonun yüzde 17 civarına yükselme ihtimali güçlü görünüyor. Bununla birlikte, enflasyonun Eylül-Ekim aylarında yüzde 11 civarında düşebilecek olması Haziran itibariyle yüzde 7.1 seviyesindeki reel politika faizinin çok daha fazla yükselebileceği anlamına geliyor. Bu nedenle Haziran enflasyon verisi ve önümüzdeki aylara dair enflasyon görünümü Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’da faiz indirimi döngüsünü başlatabileceğine işaret ediyor. Mevcut durumda swap piyasası Merkez Bankası’nın söz konusu toplantıda 200 baz puan faiz indirimi yapabileceğini fiyatlıyor. Doğal gazın ardından elektriğe de zam gelmesi ihtimali yüksek. Bu senaryoda, TÜFE yıl boyunca tek haneye inemeyeceği gibi, Merkez’in parasal gevşeme süreci de yavaşlayabilir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha