• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP’li ekonomist vekil Böke: ‘Kriz geldi, uçurumdan yuvarlanıyoruz!'

CHP’li ekonomist vekil Böke: ‘Kriz geldi, uçurumdan yuvarlanıyoruz!'
0 0
ABD ile süren Rahip Brunson krizi sonrası döviz kurları yükselerek yeni tarihi zirvelerini görmeye devam ediyor.
10 Ağustos 2018 Cuma 11:58

Krizin aşılması adına yapılan görüşmelerden henüz netice alınamaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Onların doları varsa bizim de Allahımız var" açıklaması geldi. Dolar gece yarısı bir kez daha fırladı ve sabah saatlerinde 6.30’u da aşarak tarihi rekorunu kırdı. Euro ise 7.22 lirayı aştı. 

 

CHP’nin ekonomist vekillerinden Selin Sayek Böke, “Kriz geldi” yorumunu yaptı.

 

Kişisel Twitter hesabından 5 maddelik analiz paylaşan Böke, “Döviz birkaç saatte yüzde 10 değer kaybediyorsa, kur birkaç saat içinde  40 kuruş artıp 20 kuruş düşüyorsa, döviz alış ve satış farkı artmışsa o ekonomide güven yıkılmış, kriz gelmiş demektir” diyor.

 

Türkiye'nin uçurumdan yuvarlandığını kaydeden Böke, "Ülke yanıyor. Göz göre göre..." diyor ve ekliyor:

 

"Herkes bugün daha fakir, herkes yarından endişeli. YEM ile, dış güçler hikayenizle, kimlikleri ve inançları sömüren siyasetinizle sönmez bu yangın."

 

"Krize enflasyon, cari açık, borçluluk gibi makro kırılganlıklarla hızlı ve büyük kurumsal çöküş yol açtı" diyen Böke, "Bağımsız Merkez Bankası ve verimliliği, sosyal devleti önceleyen bir ekonomi politikasına hemen ihtiyaç var. Çare salt ekonomi politikaları da olamaz. Bu krizin sebebi rantçı düzen, sebebi hukuksuzluk, sebebi tek adamın keyfiliği" çağrısında bulundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha