• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çiftçi de enflasyon mağduru: Tarla ile market fiyatlarında fark 5-6 kata çıktı

Çiftçi de enflasyon mağduru: Tarla ile market fiyatlarında fark 5-6 kata çıktı
0 0
İktidar, TÜİK'in tartışmalı raporlama tekniği ile enflasyonda tek hane hedeflerken özellikle tarım sektöründe enflasyon mağduriyeti yaşanıyor.
25 Şubat 2020 Salı 15:43

Tarımda üretici fiyatlarındaki artış enflasyon sıralamasında gerilerde kalıyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, son beş yıllık dönemde tarımda üretici fiyatları (ÜFE), tüketici fiyatlarına (TÜFE), yurt içi üretici fiyatlarına (Yİ-ÜFE) ve yurt dışı üretici fiyatlarına (YD-Ü- FE) göre daha az artış gösterdi.

 

Dünya gazetesinin haberine göre, ocak ayı itibarıyla son beş yıllık dönemde tarım ÜFE fiyatları yüzde 73,78 artarken, TÜFE’deki artış yüzde 78.26’yı, Yİ-ÜFE’deki artış yüzde 95.44’ü, YD-ÜFE’deki artış yüzde 136,22’yi oldu.

 

Bu dönemdeki ortalama yıllık enflasyon ise YD-ÜFE’de yüzde 18,76’yı, Yİ-ÜFE’de yüzde 14,34’ü, TÜFE’de yüzde 12,26’yı bulurken, tarım ÜFE’de yüzde 11,69’da kaldı.

 

Buna göre, çiftçi son beş yıllık dönemde enflasyon mağduru oldu.

 

Haberde aktarılana göre, ürettiği ürünlerin fiyatları, diğer ürün fiyat artışlarının gerisinde kaldı. Çiftçinin kullandığı girdilerin, tükettiği ürünlerin fiyatları, ürettiği ürünlerin fiyatlarının üzerinde artarken, ürettiği ürünleri girdilerdeki artışın etkisini hafifletecek fiyatlarla elden çıkaramadı.

 

Bu durum, son iki ve son bir yıllık enflasyon rakamlarında da pek fazla değişmedi. Öyle ki, ocak ayı itibarıyla son iki yıllık dönemde tarım ÜFE’deki artış yüzde 36,35, yıllık ortalama bazda ise yüzde 16,77 arttı. Buna karşın hem yurt dışı hem de yurt içi ÜFE’de yıllık ortalama artışlar yüzde 20’leri aştı.

 

Bu dönemde Yİ-Ü- FE’de 2 yıllık artış yüzde 44,69, yıllık ortalama artış yüzde 20,29, YD-Ü- FE’de 2 yıllık artış yüzde  48,26, yıllık ortalama artış yüzde 21,76 olurken, yalnız TÜFE’deki artış yüzde 34,98 iki yıllık, yüzde 16,18 yıllık ortalama artış ile tarım ÜFE’ye yakın oranda arttı.

 

Sadece geçen ocak ayı itibarıyla son bir yıllık dönemde tarım ÜFE’de yüzde 10,41 ile yüzde 8,84 artan Yİ-ÜFE ve yüzde 9,53 artan YD-ÜFE’den daha fazla enflasyon görülürken yine de yüzde 12,15 artışın yaşandığı TÜFE’nin ardında kaldı.Sonuç olarak tarım ÜFE’deki artış son bir yılda da son beş yılda da TÜFE’nin ardında kaldı.

 

Tarladan markete fiyatların Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) düzenli olarak her ay açıkladığı üretici-market fiyatlarına göre 5-6’ya katlanması da dikkat çekiyor.

 

Bir ürün tarlada bir lira iken, marketlerde 5-6 liraya satılıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha