• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çukurova Holding 1.6 milyar dolarlık borcunun anaparasını yine ödeyemedi

Çukurova Holding 1.6 milyar dolarlık borcunun anaparasını yine ödeyemedi
0 0
Çukurova Holding, 2014 yılında Ziraat Bankası'ndan aldığı 1.6 milyar dolarlık kredinin ana parasını ikinci kez ödeyemedi ve Ziraat Bankası ile yeniden yapılandırma görüşmelerine hazırlanıyor.
13 Mart 2019 Çarşamba 20:49

Reuters'ın konuyla ilgili haberinde, Çukurova Holding'in, Letterone'daki Turkcell hisselerini almak için, Ziraat Bankası'ndan aldığı 1.6 milyar dolarlık kredinin ana parasını ödeyemeyince yeniden yapılandırma için görüşmeler yapacak.

 

Habere göre, Çukurova'nın aldığı bu kredi, 4.75 milyar dolar tutarında SPV'ye (özel amaçlı şirket) devredilerek yapılandırılan OTAŞ kredisinin ardından bankacılık sektöründeki en büyük ikinci telekom kredisi niteliğini taşıyor.  

 

Haberde dikkat çeken bir diğer unsursa, OTAŞ kredisinin üç özel ve kamu bankası olmak üzere toplamda 20 bankaya dağıtılmışken, Çukurova'nın kredisinin sadece Ziraat Bankası'ndan temin edilmesi.

 

Bu haliyle kredi, en büyük kurumsal finansman kredilerinden biri olma özelliği taşıyor. 

 

Konuyla ilgili haberde şu detaylara yer veriliyor:

 

"Çukurova Holding, L1'den aldığı Turkcell hisselerini ve Genel Energy hisselerini teminat vererek 2014 yılında üç yılı geri ödemesiz kredi aldı. Turkcell'den gelen temettüyle kredinin faiz ödemelerini yapan Çukurova anapara ödemelerini 2017 Temmuz ayından bu yana yapmıyordu.  

 

Çukurova Holding'in Rus milyarder Mikhail Fridman'dan aldığı borcu kapatmak için aldığı 10 yıl vadeli 1.6 milyar dolar kredinin geri ödemesiz süresi dolarken, kaynaklar Çukurova'nın üçüncü anapara taksidini de ödeyemeyebileceği belirtti.  

 

Bir kaynak, "Kredinin ikinci ödemesi Temmuz 2019'da. Banka da şirket de bunun NPL'e dönüşmesini istemez. Taksit vadesi Temmuz'da. Çukurova da Ziraat Bankası da yapılandırmayı düşünecek" dedi. 

 

Çukurova Holding ve Ziraat Bankası konuyla ilgili Reuters'a bir yorum yapmadı. Diğer kaynak, "Ziraat Bankası da iki yıl anapara ödemesi yapılmayan bir krediyi yapılandırmayı değerlendirir" dedi.  

 

Krediyle ilgili Ziraat Bankası'na anapara ödemesinin yapılmadığını ifade eden kaynaklar, Turkcell'in temettü gelirlerinden bir miktar ödeme ve faiz ödemelerinin ise yapıldığını kaydettiler. Sözkonusu kredinin yıllık 200 milyon dolar tutarında anapara ödemesi bulunuyor. " 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha