• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Daron Acemoğlu: Diktatörlükler hiçbir zaman kendi başlarına gitmiyor

Daron Acemoğlu: Diktatörlükler hiçbir zaman kendi başlarına gitmiyor
0 0
TÜSİAD toplantısında konuşan Daron Acemoğlu, diktatörlüklerin hiçbir zaman kendi başlarına gitmediğini vurgulayarak, “Ekonomik krizler zorluklarına rağmen demokrasiye yol açıyorlar” dedi.
19 Ekim 2021 Salı 18:21

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında konuştu. Demokrasinin önemine dikkat çeken Acemoğlu, bir grafik yansıtarak, "Hiçbir filtreden geçirmeden direkt 1950’den beri kişi dünyadaki tüm ülkelerin kişi başına gelen gayrisafi milli hasılasını gösteriyorum" bilgisini verdi. Demokrasilerin ülkelerin ekonomik anlamda büyümesine çok pozitif bir etkide bulunduğunu belirten Acemoğlu, şu ifadeleri dikkati çekti: "Diktatörlükler hiçbir zaman kendi başlarına gitmiyorlar. Ekonomik krizler içinde… Ekonomik krizler çoğu zaman demokrasiye yol açıyorlar. Ve buna rağmen, bu zorluklara rağmen demokrasiler bu katkılarda bulunuyorlar.”

 

EŞİTSİZLİK HIZLANIYOR

 

Acemoğlu, büyümeye dair, "2000’lerde kaliteli büyüme zamanlarda eşitsizlik de düşüyor; ama kaliteli büyümenin, kurumsallaşmanın geri gittiği zamanda eşitsizliğin yine arttığını görüyoruz" dedi. Acemoğlu, teknolojideki ilerlemenin hızlı yapılmaması ve rantlardan dolayı Türkiye’de eşitsizliğin hızlandığı bir dönemden geçildiğini belirterek, “Bunların hepsinin de altında kurumların kötüleşmesinin bir rolü var" dedi.

 

MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜNDE KÖTÜLEŞME

 

Acemoğlu, "Hangi kurumsal indekse bakarsanız, Türkiye’de son 15 sene içinde birçok gerileme var. Özellikle beş altı sene içinde Türkiye en çok kurumsal kötüleşmeyi geçiren ülke, Mali’den sonra. Bunların içinde özellikle medya özgürlüğü ve ifade özgürlüğü var” ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha