• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Depolarda 400 bin ton var: "Birilerinin cebini doldurmak için mi üreticimizin ayağına kurşun sıkıldı"

Depolarda 400 bin ton var:
0 0
Krizle birlikte tarım bitirme noktasına gelirken patates dahi yurt dışından ithal edilir hâle geldi. Hükümetin 20 Nisan’a kadar sıfır gümrükle patates ithalatı kararı alması üzerinden tartışmalar sürüyor.
14 Mart 2019 Perşembe 12:19

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Aldığımız istihbarata göre depolarda 400 bin ton patates var. 20 Nisan’da Adana’da ve Ödemiş’te turfanda patates çıkacak. Ne bu telaş, ithalat kararı niye alındı? Birilerinin cebini doldurmak için mi üreticimizin ayağına kurşun sıkıldı” görüşünü savunuyor.

 

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre CHP’li Aygun, patates ithalatı için Mısır, İran ve Kazakistan ile görüşmeler yapıldığını söylüyor. Ayrıca, buralardan alınacak yemeklik patatesin, tohumluk olarak kullanılacağı iddialarını da hatırlatan CHP'li vekil, “İthal edilecek yemeklik patates, tohumluk olarak kullanılırsa ve bu patatesler hastalıklı çıkarsa Türkiye’de üretime vurulacak darbe hesap edildi mi” diye soruyor.

 

Mısır’da patatesin tonunun 2 bin 400-2 bin 500 lira, İran’da da bin 200-2 bin lira arasında olduğuna dikkat çeken Aygun, “Bu kararname çıkmadan önce iki firmanın İran ile görüşüp, patatesi ucuza kapattığı, böyle bir anlaşma yaptığı yönünde iddialar dolaşıyor. Sonra da yüksek fiyattan iç piyasaya verecekleri söyleniyor. Kendi üreticimizi nasıl mağdur ederiz” ifadesini kullanıyor.

 

Haziran 2018'de patatesin raflardaki fiyatı altı liraya kadar çıkarken ortalama olarak bir patatesin fiyatı bir lira olmuştu. Tarımsal ürünlerdeki en belirgin fiyat değişimleri patates ve soğan ikilisinde yaşanıyor. O dönem, patateste yüzde 94'e varan artışlar gözlemlenmişti. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha