• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Doğuş Grubu bankacılıktan çıktı: Garanti Bankası'nın yüzde 9.95’lik hissesi satıldı

Doğuş Grubu bankacılıktan çıktı: Garanti Bankası'nın yüzde 9.95’lik hissesi satıldı
0 0
Garanti Bankası’nın yüzde 9.95’inin BBVA’ya satışı için anlaştı. 3.3 milyar TL ödeyecek olan BBVA’nın bankadaki payı yüzde 49.85’e yükselecek.
22 Şubat 2017 Çarşamba 09:15

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A. (BBVA); Garanti Bankası’nın yüzde 9.95’ini Doğuş Grubu’ndan satın almak üzere mutabakata vardı.

 

Doğuş Grubu ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A.; T. Garanti Bankası A.Ş.’nin yüzde 9.95’ini temsil eden 417.900.000 TL nominal değerdeki payın BBVA tarafından satın alınması konusunda mutabakata vardı. Beher pay bedelinin 7.95 TL olarak belirlendiği satın alım sonucu, toplam satış bedeli 3.322.305.000 TL olarak gerçekleşecek. Satın alma işlemi gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasını takiben kesinleşecek.

 

Söz konusu satın alma sonucunda BBVA’nın Garanti Bankası sermayesindeki payı yüzde 49.85’e yükselecek. Taraflar arasında daha önce imzalanmış olan 19 Kasım 2014 tarihli Hissedarlar Sözleşmesi de yeni anlaşmanın kapanış tarihinden itibaren sona erecek. Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Ferit F. Şahenk sürdürmeye devam edecek.

 

‘Türk ekonomisine duyulan güven’

 

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, BBVA ile 2011 yılında başlattıkları ortaklık sonucunda Türkiye ekonomisi başta olmak üzere bankacılık anlamında çok başarılı işler gerçekleştirdiklerini belirterek, “ BBVA’nın bu satın almayı yapmak istemesindeki en önemli vurgu Türkiye ekonomisine ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güvendir. Ortaklarımız Türkiye’de önemli bir bankacılık potansiyeli görmekte ve bu potansiyeli gerçekleştirmek istemektedir. Doğuş Grubu olarak Türk ekonomisine bu önemli yabancı yatırımın girmesine vesile olmaktan onur duyuyoruz. BBVA ile ahenkli beraberliğimizi kendilerine ev sahipliği yaparak sürdüreceğiz. Doğuş Grubu olarak, yarım asrı aşan süreçte tüm yatırımlarımızda stratejimizi ülkemize değer katmak üzere şekillendirdik. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürdüğümüz sektörlerde ekonomimize güç ve değer katacak, istihdama katkıda bulunacak adımlarla ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha