• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Doğuş Holding'in patronundan 40 milyon euroluk yeni satış

Doğuş Holding'in patronundan 40 milyon euroluk yeni satış
0 0
Son bir kaç yıldır Doğuş Holding'in sahibi olduğu varlıkları bir bir elden çıkaran holding patronu Ferit Şahenk, yine bir satışla gündemde.
25 Ocak 2020 Cumartesi 21:00

Kısa bir süre önce üç ülkedeki 10 adet marinasını satan Şahenk, son olarak Maslak'taki D-Ofis'in 40 milyon euroya, Sell and Leaseback (Sat ve Geri Kirala) yöntemiyle satışa sunulması hususunda anlaşmaya vardı.

 

Peş peşe gelen satışlara gerekçe olarak ise, Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın mevcut kredi borçlarının kısmen kapatılması ve finansal giderlerin azaltılması gösteriliyor.

 

Bu doğrultuda, satış için son adres İstanbul iş merkezlerinden Maslak'ta bulunan D-Ofis Maslak oldu.

 

40 milyon euro fiyat biçilen D-Ofis, 'sat ve geri kirala' yöntemiyle elden çıkarılacak ve sözleşme vadesi sonunda geri alınması için Kuveyt Türk ile finansal kiralama sözleşmesi imzaladı.

 

Konuyla ilgili Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na (KAP) da bilgi verildi.

 

KAP, satışla ilgili, "Mevcut kredi borçlarının kısmen kapatılması ve finansal giderlerin azaltılması yönünden olumlu olacaktır. Sözkonusu gayrimenkul, satışı takiben geri kiralanacağından işlemin şirketimiz faaliyetlerine olumsuz bir etkisi olmayacaktır. İşlem bir satış işlemi olmayıp “Sat ve Geri Kirala” adı altında finansman işlemidir" açıklamasında bulundu.,

 

40 milyon euro yani 260 milyon milyon liralık işlemle gayrimenkul, satış işleminin tamamlanmasını müteakip 1-10 yıl içinde portföye yeniden dahil edilecek.

 

Daha önceki satışlarla ilgili medyaya şu haberler yansımıştı:

 

"Şahenk bankalarla 2.3 milyar dolarlık yapılandırma sürecini bitirdi. Doğuş Grubu, varlık satışına bu kez marinalarla devam etti.

 

Hem Türkiye hem de ülke dışındaki pek çok otelini satan Doğuş Grubu'nun sahibi Şahenk, Dubai, Yunanistan ve Hırvatistan'da sahip olduğu 10'u aşkın marinayı Avrupa'nın bilinen fonları arasında yer alan CVC Capital'e sattı. 

Anlaşmanın önümüzdeki günlerde tamamlanması tahmin ediliyor.

Habere göre, Şahenk, İspanya’nın başkenti Madrid’deki lüks otel Villa Magna’yı Meksikalı RLH Properties’e 2018’de 210 milyon euroya satmıştı. Ardından ABD’ye yönelen Şahenk Miami’deTommy Hilfiger ile ortak olduğu Raleigh Hotel’i 103 milyon dolara iş adamı Serdar Bilgili’ye, İstanbul’daki otelini ise ortağı Nusret Gökçe’ye 50 milyon euroya devretmişti. 

 

Ferit Şahenk daha önce de 2019'da Boston'da açtığı restoranı Nahita'nın kapısına kilit vurdu.

 

Şahenk'in memleketi Nevşehir'in antik çağdaki adını verdiği restoranın kapısında “Permenatly closed” (Kalıcı olarak kapalı) yazdığı öğrenildi.

 

Türk mutfağının yanı sıra Japon ve Peru yemekleri de sunan Nahita, Bay Village bölgesindeki 100 Arlington Street’te bulunuyordu.

 

Ferit Şahenk geçen yıl Nahita için Liquid Art House’un sahibi Ruta Laukien ile anlaşmıştı.

 

Liquid Art House’a ortak olan Şahenk, buranın ismini Nahita yapmıştı. Restoran geçen yıl Tasarım Ödülü’nü kazanmıştı.

 

ABD’de ortağı Nusret ile açtığı restoranlarla büyüyen Şahenk, sahibi olduğu Miami’deki Raleigh adlı otelini Bilgili Grubu’nun da ortak olduğu bir konsorsiyuma 103 milyon dolara satmıştı."

 

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

  

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha