• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dolar tarihi seviyelere yükseldi: En değersiz para liginde Türk Lirası, Arjantin Pesosu’nu yerinden etti

Dolar tarihi seviyelere yükseldi: En değersiz para liginde Türk Lirası, Arjantin Pesosu’nu yerinden etti
0 0
Türk Lirası, en değersiz para birimleri liginde uzun zamandır ekonomik krizlerle mücadele eden Arjantin’i de geride bıraktı. Dolar'ın son 1 haftada yaşadığı yükseliş sonrasında TL, değer kaybına devam ediyor.
25 Ekim 2021 Pazartesi 13:33

Türk Lirası değer kaybında rekor kırıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ile ilgili yaptığı sert açıklamalar sonrasında ve Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirme kararlarının ardından dolar, TL karşısında rekor kırarak 9,73 seviyesine kadar yükseldi.

 

En değersiz para birimleri liginde TL uzun zamandır ekonomik krizlerle mücadele eden Arjantin’i de geride bıraktı.

 

Erdoğan’ın başkanlık koltuğuna oturduğu 9 Temmuz 2018’den bu yana TL, istikrarlı bir şekilde değer kaybetmeye devam ediyor. Ekonomik olarak istikrarsız bir görüntü çizen ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından da eksi not alan Türkiye’de dolar, TL karşısında yüzde 91 değer kazandı.

 

Uzun zamandır değer kaybeden TL, dünyada alım gücü en kötü 5 para birimi arasında gösteriliyor.

 

ALIM GÜCÜ EN KÖTÜ OLAN RUS RUBLESİ BİLE TL KARŞISINDA DEĞER KAZANDI

 

Dünyanın en prestijli ekonomi sayfalarından biri olan The Economics’in her 6 ayda bir yayımladığı dünya para birimlerinin alım güçleri listesinde Türkiye, sondan 5’inci sırada yer aldı.

 

Listede sondan birinci sırada Rus Rublesi yer alıyor. TL, alım gücünün dünyada en kötü olduğu Rus Rublesi’ne karşı 2021 yılında yüzde 24.6 oranında değer kaybetti.

 

Dikkat çeken bir başka ayrıntı ise, 2021 yılında Amerikan Doları karşısında dünyada en fazla değer kaybı maruz kalan para birimi TL oldu. Arjantin Pesosu’nu da geride bırakan TL, zirveye yerleşti. TL, Kolombiya Pesosu, Tayland Bahtı, Nijerya Nairası gibi para birimlerini de geride bıraktı.

 

<div class=”flourish-embed flourish-chart” data-src=”visualisation/7496750″><script src=”https://public.flourish.studio/resources/embed.js”></script></div>

 

TL, AFRİKA ÜLKELERİNİN PARA BİRİMLERİNE KARŞI DA DEĞER KAYBEDİYOR

 

Erdoğan, partili cumhurbaşkanı olarak göreve geldiğinden beri Türkiye’de ekonomik sıkıntılar şiddetini arttırarak devam ediyor.

 

TL, son yıllarda sadece dolar ve euro karşısında değer kaybetmiyor. Özellikle 2021 yılında birçok Afrika ülkesinin para birimleri de TL karşısında değer kazandı. Afrika’da iç savaşın yoğun olarak yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti’nin parası bile TL karşısında değer kazandı.

 

 

Dünyanın en fakir ve yoksul ülkelerinin konumlandığı Afrika kıtasında yer alan Gine’nin para birimi olan Gine Frankı, 2021 yılında TL karşısında yüzde 25,3 oranında değer kazandı.

 

Gine Frankı’nın akabinde yüzde 23,8 ile Uganda Şilini geldi. Aynı listede yoksulluğun ve açlığın had safhada olduğu Çad bile yer alıyor. Çad’ın para birimi olan CFA Frankı, 2021 yılında TL karşısında yüzde 15,3 değer kazandı.

 

KAYNAK: KRONOS - ZAFER ÇAĞRI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha