• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dolar yeniden yükselişte

Dolar yeniden yükselişte
0 0
Dolar, tüketici güveni ve sanayi üretimi verilerinin açıklanması öncesinde yükselişini ikinci güne taşıyor
23 Ekim 2015 Cuma 11:12
Dolar, tüketici güveni ve sanayi üretimi verilerinin açıklanması öncesinde yükselişini ikinci güne taşıyor. Ekonomistler ABD’de tüketici güveninin gelişme göstermesini ve sanayi üretimindeki yavaşlamanın hafiflemesini bekliyor.
Dolar göstergesi, Perşembe günü açıklanan tüketici fiyatları verisinin ardından üçüncü haftalık kaybını azalttı. ABD’de gıda ve yakıt hariç tüketici fiyatları Eylül ayından 3 ayın en büyük yükselişini kaydetti ve Fed’in Aralık ayı toplantısında faiz oranlarını artırabileceği iddialarını güçlendirdi.

Auckland’daki ANZ Bank New Zealand Ltd. kıdemli döviz stratejistlerinden Sam Tuck, “ABD’de verilerin sıkılaşmasını bekleyebiliriz ve bu da doları destekleyecektir. Genel anlamda istihdam durumu yeterince güçlü ve geriye faaliyet görünümü kalıyor. Küresel risklerin şimdi ile Aralık arasında yatışıp yatışmadığına bakılacak” dedi.

Dolar yen karşısında, Perşembe günü 118.07 ile 24 Ağustos’tan bu yana en zayıf seviyeye gerilemesinin ardından yüzde 0.3 değerlenerek Tokyo saati ile 11.51’de 119.20 yenden işlem gördü. Dolar euro karşısında, Perşembe günü yüzde 0.8 artış göstermesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 1.1377 dolara geldi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yüzde 0.1 yükselerek 1,186.71 puana geldi ve haftalık düşüşü yüzde 0.5’e indirdi. Endeks 25 Eylül’den bu yana yüzde 2.3 geriledi.

Kaynak: Bloomberght
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha