• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dünya Bankası: Türkiye'deki ekonomik kriz Avrupa'yı da yavaşlattı

Dünya Bankası: Türkiye'deki ekonomik kriz Avrupa'yı da yavaşlattı
0 0
Türkiye'deki ekonomik krizin Avrupa ülkelerini de olumsuz yönde etkilediği ve yavaşlattığı tezi, Dünya Bankası tarafından resmi rakamlarla doğrulandı.
6 Haziran 2019 Perşembe 16:45

Küresel Ekonomik Beklentiler raporunu açıklayan Dünya Bankası, küresel ekonomik büyüme beklentisini de düşürdü ve en büyük yavaşlamanın Avrupa'da yaşandığını duyurdu.

 

Rapora göre, Avrupa 2020 ve 2021'de daha da yavaşlayacak ve iki yılda büyüme hızı 1.4 civarında seyredecek.

 

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, Türkiye'deki ekonomik krizin Avrupa'daki yavaşlamada önemli bir paya sahip olduğuna değinilen raporda,Türkiye’de GSYİH’in 2019 yılında yüzde 1 oranında azalacağı ancak 2020 yılında yüzde 3, 2021 yılında yüzde 4 artacağı tahmini yapıldı.

 

Haberde şu detaylara yer verildi:

 

Avrupa ülkeleriyle yakın ekonomik bağları olan gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin çeşitli iç zorluklar ve finansal gerilimle karşı karşıya olduğu kaydedildi.

 

Türkiye’nin 2018 yılında yüzde 2,6 oranında büyüdüğü belirtildi. Türkiye’deki ekonomik durgunluğa, yüksek cari açık, yatırımların azalması ve özel tüketimde yaşanan keskin düşüşlerin neden olduğu belirtildi.

 

Avrupa ve Orta Asya’da 3,1 olan büyümenin 2019 yılında 1,6 oranında düşeceği, 2018 yılından itibaren ekonomik kriz ve resesyon yaşayan Türkiye’nin bölgede büyüme oranını olumsuz olarak etkileyebileceği ancak Türkiye’nin ekonomisinin 2020 ve 2021 yıllarından itibaren toparlanacağı öngörüldü.

 

Türkiye’de 2018 yılından beri azalan yatırımların ülkede yaşanan ekonomik krizin nedenlerinden biri olduğu belirtildi.

 

ABD’nin bu yıl yüzde 2,5 oranında büyüyeceği ancak bu büyüme hızının 2020’de yüzde 1,7 oranına düşeceği tahminine de raporda yer verildi. Küresel büyüme rakamlarının düşmesinin en fazla yoksul ülkeleri etkileyeceği kaydedildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha