• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dünya Bankası, Türkiye’nin büyüme tahminini açıkladı: Yüzde sıfır

Dünya Bankası, Türkiye’nin büyüme tahminini açıkladı: Yüzde sıfır
0 0
Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinin bu yıl geçen yıla kıyasla değişiklik kaydetmeyerek sıfır büyüyeceği, 2020’de ise yüzde 3 büyüme sağlayacağı tahmininde bulundu.
5 Kasım 2019 Salı 14:08

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin zor bir ekonomik dönemden çıktığı, ancak reel sektör üzerindeki derin etkinin sürdüğü belirtildi.

 

Açıklamada geçen 12 ayda cari işlemler hesabındaki dengesizliklerin daraldığı, bankaların dış borcunun azaldığı ve küresel parasal genişlemenin dış risklerin azalmasına yardımcı olduğu ifade edildi.

 

Ekonominin 2019 başlarında toparlanmaya başladığı ancak zorlukların sürdüğü belirtilen değerlendirmede yatırımların azaldığı, fiyatların yüksek kaldığı ve işsizliğin arttığına dikkat çekildi.

 

Raporda bu unsurların tüketicileri olumsuz etkilediği ve yoksulluğun tahmin dönemi boyunca kademeli olarak azalması öncesinde, 2019'da hafifçe artabileceği ifade edildi.

 

Açıklamada, Türkiye'nin ekonomik toparlanmasının hızı ve sürdürülebilirliğinin belirsizliğin azalması ve yatırımcı güveninin yeniden sağlanmasına bağlı olduğu belirtildi. Ayrıca Türkiye'nin piyasa baskılarını azaltmak için dış tamponlarını güçlendirmesi gerektiği ifade edildi.

 

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, “Daha yoksul olan hane halkı en fazla etkilenen kesim oldu çünkü düşük gelirli işçiler, iş gücü kaybının en fazla olduğu inşaat ve tarım sektörlerinde çalışıyor. En yoksul kesim için işsizliğin uzun vadeli etkisi daha fazla çünkü sınırlı savunma mekanizmasına sahipler” değerlendirmesinde bulundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha