• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dünya yazarı Uğur Civelek: Bir bedel ödenecek, en kötüsü geride kalmamış olabilir!

Dünya yazarı Uğur Civelek: Bir bedel ödenecek, en kötüsü geride kalmamış olabilir!
0 0
Türkiye, yeni haftaya 2018'in son çeyreğinde yüzde 3'lük bir daralma yaşandığı ve resesyona girildiği haberi ile başlarken, art arda gelen veriler de karanlık tabloya işaret ediyor.
12 Mart 2019 Salı 14:01

Dünya yazarı Uğur Civelek, "Bu hafta başında açıklanan bazı ekonomik veriler, Türkiye ekonomisinin neden kırılgan olduğu ve en kötünün henüz geride kalmamış olabileceği kanaatini güçlendiriyor" yorumunu yapıyor. 

 

Daralmaya dikkat çeken ekonomist, “Sebebi ne olur ise olsun, döviz kuru ve faizlerde yaşanan sert dalgalanmalar sonuçlar üzerinde belirleyici olmuş; küreselleşmeci olarak bilinen kesimlerin tüm ezberleri bozulmuş” diyor.

 

Günü kurtarma adına yapılan adımların “artık katlanılabilir olmayan yan tesirler nedeniyle son durağa geldiğini” söyleyen ekonomist, “Ekonomik kriz, gerçekleri görmezden gelenlerin sırtını yere yapıştırmış” görüşünü dile getiriyor.

 

“Kırılganlıklarımızı olabildiğince azaltmak ve bir daha benzer sıkıntılara düşmemek için, bedel ödemek zorundayız; bundan kaçınmanın artık faydası yok, zararı ise çok” diyen Civelek, “Ekonomideki daralma ödenecek bedelin ilk taksiti olabilir” ifadesini kullanıyor ve ekliyor:

 

“Döviz kuru ve faizleri piyasa dışı yaklaşımlar ile gerileterek kazanımları korumaya çalışmak, bu aşamadan sonra geçici bir süre için birilerini aldatmak dışında bir işe yaramaz; sorunları ağırlaştıracağı ve kırılganlığı azdıracağı için ödenecek bedellerin katlanarak büyümesine sebep olabilir.”

 

Bu konumda bir ekonominin cari fazla verecek duruma gelmesinin mümkün olmadığını belirten Civelek, “Gerçekler, en kötünün geride kalmadığına işaret etmektedir” uyarısı yapıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha