• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ekmeğe zam kapıda: 1 çuval un 104 liraydı, bugün 158 lira

Ekmeğe zam kapıda: 1 çuval un 104 liraydı, bugün 158 lira
0 0
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, federasyonun genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek un ve diğer girdi maliyetlerinin iki aydır yükseldiğini ekmeğe zam yapmak zorunda olduklarını açıkladı.
28 Ekim 2020 Çarşamba 19:06

“Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz”  diyen Balcı, bir çuval unun fiyatının temmuz ayında 104 lira olduğunu, bugün 158 liraya kadar yükseldiğini anlattı.

 

‘BAKANDAN RANDEVU TALEP ETTİK, GÖRÜŞEMEDİK’

 

Balcı, olağanüstü durumlarda Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare ederek yaptıkları çalışmalar neticesinde gerçekleştirilen her müdahalede un fiyatlarında gerileme olduğunu belirterek şöyle devam etti:

 

Tarım ve Orman Bakanlığı ile randevu taleplerinin olumsuz sonuçlandığını belirten Balcı “Maalesef bu süreçte bir ayı aşkın süredir sayın bakanımızdan bu konuyu görüşmek için randevu talep etmemize karşın görüşmemiz mümkün olmadı. Bizim amacımız sektörün içinde bulunduğu sıkıntıyı dile getirmek ve önerilerimizi sunmaktı. Bu öneriler doğrultusunda alınacak tedbirler karşısında bugüne kadar olduğu gibi un fiyatlarında bir gevşeme olacaktı.”

 

‘GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞI KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL’ 

 

“Yetkililere sesleniyorum” diyen Balcı, girdi fiyatlarındaki artışları kabul etmelerinin mümkün olmadığına dikkat çekti:  “İki ay gibi kısa zamanda un ve diğer girdilerin fiyatındaki artışın temel gıda maddesi olan ekmeğimize olumlu yansıması söz konusu değil. Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur. Bir fiyat artışı olacaktır. Yetkililere sesleniyorum, gerekli çalışmayı bir an önce yapmaları gerekiyor. Girdi fiyatlarındaki artışları kabullenmek söz konusu olamaz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha