• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ekonomiden Sorumlu Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez: Tereddütüm kalmadı, ekonomide 31 Mart'tan sonrası tufan

Ekonomiden Sorumlu Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez: Tereddütüm kalmadı, ekonomide 31 Mart'tan sonrası tufan
0 0
Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin 2019'da da etkisini giderek artıracağı belirtiliyor. Ekonomistler, 2019 yılının 2018'den daha zorlu olacağı şeklinde değerlendirmelerde bulunuyor.
10 Ocak 2019 Perşembe 23:00

Ekonomiden Sorumlu Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, ekonomiye ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

 

Söylemez'e göre yerel seçimlerden sonra ekonomik kriz giderek etkisini artıracak. 

 

Ufuk Söylemez, Aydınlık gazetesindeki bugünkü yazısında “31 Mart’tan sonrası tufan dercesine, hareket ediyorlar. Görünen köy kılavuz istemez. 31 Mart’tan sonra bu gidişatla tarihinin en ağır ve zorlu kemer sıkma programına ve acı reçetenin de millete ödetilmesine doğru gidiliyor ne yazık ki” ifadelerini kullandı.

 

'Popülizmle, yangına körükle gidiliyor!' başlıklı yazısında Söylemez, "ülkeyi ağır borç yükü, çok yüksek enflasyon, çift haneli işsizlik ve fahiş faizlere mahkûm ederek, ekonomiyi reel sektör ve borç odaklı, uzun ve derin salınımlı bir ekonomik krize sürükleyen iktidar, bugünlerde tam anlamıyla paniklemiş görünüyor" sözlerini sarf ediyor.

 

Söylemez'e göre "Ekonomide yatırım iklimi kayboldu. Demokratik sabır ve hoşgörü ortamı yok oldu. Medya çok kanallı fakat tek sesli hale dönüştürüldü."

 

"31 Mart yerel seçimlerine kadar, KDV-ÖTV indirimleri, bol keseden teşvik ve kredilerin piyasaya boca edildiği, olabilecek en çılgın seçim harcamaları ortalığa saçılıyor" diyen Söylemez, şöyle devam ediyor:

 

"Üstüne üstlük, sanki milletin aklıyla alay edercesine, mali disiplinden, bütçe sıkılaştırılmasından bahsediliyor.

 

Tüm bu gelişmeler, iktidarın yerel seçimlerde kaybetme endişesi ise paniğe kapıldığına işaret ediyor. Bu nedenle de eşi benzeri görülmemiş popülist seçim harcamalarına, kredi, teşvik ve vergi indirimlerine yöneliyorlar.

 

Günü kurtarıp, tüketicileri geçici olarak rahatlatsa bile, bu popülist seçim harcamalarının bol kepçeden piyasaya boca edilmesinin faturasının; mevcut ekonomik krizin daha da derinleşmesine, bütçe açığının artmasına, mali disiplinin daha da bozulmasına, dış yatırımcı ve kreditörlerin bu gidişat karşısında ekonomiye duydukları güvenin daha da azalmasına yol açmasından ise hiç endişe etmiyor görünüyorlar.

 

Yani sanki 31 Mart’tan sonrası tufan dercesine, hareket ediyorlar. Görünen köy kılavuz istemez. 31 Mart’tan sonra bu gidişatla tarihinin en ağır ve zorlu kemer sıkma programına ve acı reçetenin de millete ödetilmesine doğru gidiliyor ne yazık ki. Bu popülist harcama furyası-üzücüdür ki- yaşanan ekonomik krizin ateşine adeta benzin dökmeye benziyor.

 

Böyle giderse, seçim popülizmi ve harcamalarının ekonomik krizi daha da derinleştireceğinden korkuyoruz maalesef.

 

Geçtiğimiz günlerde,29.Kasım.2018 tarihinde “31 Mart’tan sonrası tufan(mı)?” başlıklı bir uyarı yazısı kaleme almıştım.

 

Bugün itibariyle artık tereddütüm kalmadı, çok açık ki, evet ekonomide 31 Mart’tan sonrası ne yazık ki tufan!"

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha