• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ekonomik durgunluk nedeniyle 12 yıldır ilk kez cari fazla verildi

Ekonomik durgunluk nedeniyle 12 yıldır ilk kez cari fazla verildi
0 0
Cari işlemler dengesi haziranda beklentilerin üzerinde 548 milyon dolar açık verse de yıllık bazda 2002’den beri ilk kez fazla verdi. Reuters anketine katılan kurumlar bunun nedeninin ekonomik aktivitedeki ve ithalattaki yavaşlama olduğunu belirtiyor
9 Ağustos 2019 Cuma 17:57

TCMB verilerine göre 12 aylık cari işlemler hesabı 538 milyon dolar fazla, ocak-haziran döneminde ise 3.26 milyar dolar açık verdi.

 

Reuters’ın 12 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre cari dengenin haziranda 265 milyon dolar ile geçmiş yıllara kıyasla aylık bazda çok sınırlı bir açık vermesi, ekonomik aktivitedeki ve ithalattaki yavaşlamaya paralel 2002’den beri ilk kez 12 aylık kümülatif bazda cari fazla verilmesi bekleniyordu.

 

TCMB açıklamasında, “Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1.82 milyar dolar azalarak 2.6 milyar dolara gerilemesi ve hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 754 milyon dolar artarak 3.17 milyar dolara yükselmesi etkili olmuştur” dendi.

 

Altın ve enerji hariç cari işlemler fazlası bir önceki yılın haziran ayına göre 1.69 milyar dolar artarak 2.28 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 646 milyon dolar artarak 2.53 milyar dolara yükseldi.

 

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 102 milyon dolar artarak 1.06 milyar dolar oldu.

 

İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 33 milyon dolar artarak 78 milyon dolara yükseldi.

Net hata noksan kalemi haziranda 2.78 milyar dolar açık verirken, resmi rezervlerde 2.48 milyar dolar azalış oldu.

 

Geçen yılın mayıs ayında yıllık bazda 58 milyar dolara yükselen cari açık Türkiye ekonomisinin kırılganlığını artıran, ülkenin spekülatif yabancı döviz akışına ihtiyaç duymasına sebep olan bir gelişme olarak görülüyordu.

 

TL’deki değer kaybının ithalatı pahalılaştırması ve yavaşlatması, ekonomideki yavaşlamanın iç talebi zayıflatması ve turizm gelirlerindeki canlı seyir cari dengenin 58 milyar dolar açıktan 14 ay içinde pozitife doğru yönelmesini sağlayan en önemli nedenler oldu.

 

QNB Finansbank: Kasıma kadar fazlada kalmasını bekliyoruz

 

QNB Finansbank Ekonomisti Deniz Çiçek, dış ticaret açığının Temmuz’da zayıf iç talebe bağlı olarak ithalatta devam eden düşüş ve ihracattaki ılımlı artışın etkisiyle 2.9 milyar dolar daraldığını söyleyerek, “Bu da 12 aylık cari dengede daha fazla artışa neden olacak ki Temmuz’da yaklaşık 1.2 milyar dolar fazla vermesini bekliyoruz. Turizm gelirlerindeki artış da önümüzdeki dönemde iyileşmeyi destekleyecektir. Yılın son aylarında aylık bazda açık görülse de cari işlemler dengesinin yıllık bazda kasıma kadar fazlada kalmasını, ekonomik aktivitedeki toparlanmanın bir sonucu olarak yılsonunda ise sıfıra yakın olmasını beklemeye devam ediyoruz” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha