• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ekonomist Ash: Türkiye hatalardan ders almadı, 2018’deki kriz tekrar edecek

Ekonomist Ash: Türkiye hatalardan ders almadı, 2018’deki kriz tekrar edecek
0 0
“Para politikasına güvenmediğiniz yerde yatırım yapmak çok zor”
9 Aralık 2019 Pazartesi 11:44

Türkiye’de 2003’ten bu yana yatırımlarda bulunan Londra merkezli BlueBay Varlık Yönetimi Kıdemli Stratejisti Timothy Garton Ash, Türkiye’de uygulanan para politikasının kendilerini endişelendirdiğini belirterek, “Para politikasına güvenmediğiniz yerde yatırım yapmak çok zor” dedi.

 

2018’de yaşanan krizin para politikasında yapılan büyük hatalardan kaynaklandığına dikkat çeken Ash, “Türkiye’de politika yapıcılar, 2018 yılında neyin yanlış gittiğini kendilerine sormalı. Neden para birimi çöktü. Neden faizi bu kadar yüksek düzeyde artırmak zorunda kaldılar? Korkum şu ki, 2018’den hiçbir şey öğrenilmedi. Gelecekte aynı hataları yapacaklar. Türk politika yapıcılar, sadece büyümeyi önemsiyor. Önümüzdeki iki yıl içinde, 2018’de olanların tekrarını göreceğiz” görüşünü dile getiriyor.

 

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın sorularını yanıtlayan Timothy Ash, Yeni Ekonomik Program’ın iç tutarlılığının olmadığını, yüzde 5 büyüme hedefini yakalamanın zor olduğunu vurguluyor.

 

“40 ülkeyle ilgileniyorum, Türkiye’yi bu zamanda anlamak çok zor. Türkiye biraz zor bir yer” diyen Ash, sözlerine şöyle devam ediyor:

 

“Zorluk, para politikasına güvenmemek. Şu an ekonomide biraz toparlanma var, büyümede yukarı yönlü, enflasyonda ise aşağı yönlü sürprizler oldu. Durum iyi görünüyor. Normalde bu durumda tahvil alarak yatırım yapabiliriz ancak Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikasını yanlış yönettiği 2018 tecrübesinden sonra TCMB’nin gerektiğinde sıkılaştırma yapabileceğine inanmıyoruz. Geçen yıl niye kriz oldu, çünkü çok büyük para politikası hataları yapıldı. 2018’de çok geç reaksiyon gösterdiler. Bir güven ve güvenilirlik sorunu var. TCMB’nin itibarının iyileştirilmesi gerekiyor. Ben bir yabancıyım, buraya sık sık gelip konuşuyorum. Türkiye’yi anlıyorum diyen biri varsa ben anlamıyorum. Makro politika karmaşasından hoşlanmam. Piyasaya müdahaleden hoşlanmam. Dövizi dengelemek için off-shore ve swap piyasası öldürüldü. Merkez Bankası piyasanın sesini ekonomistleri dinlemedi.”

 

Türkiye’nin Batı ile ilişkilerini normalleştirmenin, yapılacak ikinci büyük iş olacağını kaydeden ekonomist, “Türkiye’ye yatırımları artırmamız için para politikasının daha güvenilir ve Ortodoks olması gerekiyor” diyor.

 

Ash, “Yabancı yatırımcı olarak Türkiye’de en çok endişe duyduğunuz noktalar neler?” sorusuna şöyle yanıt veriyor:

 

“Açıkçası en çok endişe kaynağı, para politikası. Batı ile ilişkiler, yaptırım riskleri, diğer temel endişe kaynakları. Biz portföy yöneticileri olarak Türkiye’ye çok para koyduk. Türkiye o kadar olağandışı politikalar uyguluyor ki biz son yatırımcıya nasıl açıklama yapacağız! Yabancılar bu piyasayı çekici bulmalılar. Birinci sorun para politikası. Ortodoks (geleneksel para politikasının izlenmesi) para politikalara dönülmedikçe sorunlar çıkacak.”

 

S-400’lerle ilgili yaptırımların halen uygulanmamış olmasının sürpriz olduğunu belirten Ash, “Bakan, enflasyon tek hane olacak dedi ama nasıl olacak? Merkez Bankası tekerleği yeniden keşfetmeye çalışıyor. Düşük faiz için önce enflasyonu düşürmeniz gerekiyor” yorumunu yapıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha