• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ekonomist Atilla Yeşilada: Resesyon derinleşiyor

Ekonomist Atilla Yeşilada: Resesyon derinleşiyor
0 0
Ekonomist Atilla Yeşilada, ekonomideki son durumu analiz ettiği YouTube yayınında, “Resesyon derinleşiyor” diyor.
17 Mart 2019 Pazar 17:04

Sektör sektör ekonominin bir çöküşte olduğunu dile getiren Yeşilada, konut satışlarında ocak ayında 74 binlere düşerek tarihin en düşük satışlarının gerçekleştiğini söylüyor.

 

Bu durumun kolay kolay da bitmeyeceğine işaret eden ekonomist, konutun 200 civarında alt sektöre de destek verdiğini hatırlatarak “Bütün bunlarda da maalesef resesyonist trendler göreceğiz” yorumunu yapıyor. 

 

Milletin artık beyaz eşya daha alacak gücünün dahi kalmadığını ifade eden Yeşilada, “Belki 1 milyon kişiye istihdam sağlayan bir sektör daha çökmüş” diyor. 

 

Benzin ve mazotun da ulaşılamaz hâle geldiğini kaydeden Yeşilada, burada da bir çöküş olduğundan bahsediyor ve “Türkiye’de tüketim pazarını götüren üç önemli sektör yok” görüşünü dile getiriyor.

 

Elektrik tüketimine de değinen Yeşilada, şubatta binde 9 gerileme olduğuna dikkat çekiyor. Bu rakamın ufak gibi gelebileceğini ama bunun elektrik tüketilmediğini söylediğini vurguluyor.

 

Yeşilada, şirketlerin durumlarının da kötü olduğunu belirterek, ocak ayında 278 tane daha konkordato ilanı olduğunu söylüyor. İflasların başlayabileceğinin de iddia edildiği uyarısını yapıyor.

 

Ekonomist Uğur Gürses'in, "BDDK'nin 13 banka ile toplanıp 2019'da en az yüzde 15 daha fazla kredi vermelerini istediği yolundaki" haberine dikkat çeken Yeşilada, "Bu arada iş için Londra'ya gitmiştim. Bu duyumu onlar da almışlar. Londra bankerleri de bu durumdan rahatsız. Doğru mudur bilemem ama doğruysa aslında bazı şirketler suni olarak ayakta tutuluyorlar" ifadesini kullanıyor. 

 

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha